Fen eğitiminde harmanlanmış öğrenmenin akademik başarı ve 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of blended learning in science education on academic achievement and the development of 21st century skills
- Tez No: 731878
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmada harmanlanmış öğrenmenin akademik başarı ve 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi üzerine etkisi ve harmanlanmış öğrenmeye yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karma yöntemler deneysel deseni ile yürütülen araştırmanın nicel bölümünde yarı deneysel desen, nitel bölümünde olgubilim deseni kullanılmıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yürütülen araştırmanın nicel bölümüne 64 altıncı sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda biri deney grubu diğeri kontrol grubu olmak üzere iki grup yer almaktadır. Ses ve Özellikleri ünitesi deney grubunda harmanlanmış öğrenmenin Laboratuvar Rotasyon Modeli kullanılarak, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı ve ders kitabı temel alınarak işlenmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak kullanılan Akademik Başarı Testi ve 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği her iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nicel araştırma sorularının cevaplanmasında İlişkili Örneklemler t Testi ve Çoklu Kovaryans Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubunda yer alan altı öğrencinin harmanlanmış öğrenmeye yönelik görüşleri incelenmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmış ve içerik analizi ile analiz edilerek kodlar ve kategoriler oluşturulmuştur. Nicel verilerin analizi ile uygulama sayesinde deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarı düzeylerinde artış meydana geldiği görülmüştür. Deney grubunda yer alan öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri düzeyinde artış meydana gelirken kontrol grubunda değişim meydana gelmemiştir. Akademik başarı ve 21. yüzyıl becerileri ön test puanları kontrol altına alındığında deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin arasında akademik başarı ve 21. yüzyıl becerileri son test puanları bakımından deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Nitel verilerin analizi ile harmanlanmış öğrenmenin başta teknolojiyi kullanma becerisi olmak üzere çeşitli becerileri geliştirdiğinin öğrenciler tarafından ifade edildiği görülmüştür. Araştırma ile elde edilen sonuçlar ışığında bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of blended learning on development of the academic achievement and 21st century skills as well as students' views on blended learning. The quasi-experimental design was used in the quantitative part of the research, which was carried out with the mixed methods experimental design, and the phenomenological design was used in the qualitative part. 64 sixths grade students participated in the quantitative part of the research conducted in the second semester of the 2020-2021 academic year. In the quantitative part of the research, there are two groups: one is the experimental group, and the other is the control group. The Sound and Its Features unit was taught using the Lab Rotation Model of blended learning in the experimental group and based on the current curriculum and textbook in the control group. The Academic Achievement Test and the 21st Century Skills Scale, which were used as quantitative data collection tools, were applied to both groups as pre-test and post-test. To answer the quantitative research questions, the Paired Samples t-Test and Multiple Covariance Analysis were used. In the qualitative aspect of the study, the views of six students in the experimental group on blended learning were examined. Qualitative data was collected through semi-structured interviews and analyzed with content analysis, and codes and categories were created. With the analysis of the quantitative data, it was observed that the academic achievement levels of the students in the experimental and control groups increased thanks to the courses conducted. While there was an increase in the level of 21st century skills of the students in the experimental group, there was no change in the control group. When the academic achievement and 21st century skills pre-test scores were controlled, a significant difference was found in favor of the experimental group in terms of academic achievement and 21st century skills post-test scores between the students in the experimental and control groups. Through the analysis of qualitative data, it was found that it is stated by students that blended learning develops various skills, especially the ability to use technology. Some recommendations were made in light of the research results.