Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu personelinin kendilerini fiziksel olarak nasıl tanımladığını belirlemeye yönelik inceleme
An investigation into physical self-perceptions of employes working at Machanical and Chemical Industries Corparation
- Tez No: 731889
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma, kendini fiziksel tanımlama durumu değişkeninin araştırmaya konu olandemografik değişkenler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Demografiközellikler hakkında bilgi toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, bağımlıdeğişken olan fiziksel benlik durumunu tanımlama durumunu ölçmek için“KendiniFiziksel Tanımlama Envanteri”ve fiziksel aktivitelere katılıma engel olan unsurlarıbelirlemeye yönelik bir anket formu aracılığıyla Makina ve Kimya Endüstrisi A.Ş. beyaz yaka vemaviya kaçalışanlarıkatılımıyla yürütülmüştür.Çalışma verilerininnormallik analizinde,Kolmogorov-Simirnov test sonucundan yararlanılmıştır. Kendini fiziksel tanımlama durumu için normallik sağlayan cinsiyet,meslek, spor yapmaya engel durum değişkeni için Bağımsız Gruplar TTesti;yaş,eğitimdurumu,gelirdurumu,çocuksayısıiçiniseTekYönlüANOVAtestiyapılmıştır.Normalliksağlamayanmedenidurum,son1yıldasporfaaliyetinekatılma durumu değişkeni için bağımsız gruplar t testinin nanparametriği Mann-Whitney U Testi; gelir durumu algısı değişkeni için birden fazla bağımsız grubunkarşılaştırılmasıiçinkullanılannanparametriktestlerdenKruskalWallistestikullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu üzerinde yapılan açımlayıcı faktör analizineticesindeenvanterinyapılandırılmışşekliyleörtüşürbiçimdeişçivememurlariçin%58'lik açımlama oranıyla 11 faktör bulunmuştur. Çalışmaya konu olan envanterinmadde faktör yüklerinin ise 0,30-0,80 arasında dağılım gösterdiği hesaplanmıştır.Demografiközellikler incelendiğinde, cinsiyetaçısından vücut yağ, spor yeteneği, görünüm, dayanıklılık ve kendine güven; yaşaçısından vücut yağ ve kuvvet; eğitim durumu için görünüm ve kuvvet; meslekiaçıdan kendini fiziksel tanımlama ile fiziksel aktivite, spor yeteneği, esneklik ve dayanıklılık;gelirdurumuaçısındanesneklikvedayanıklılık;medenidurumaçısından fiziksel aktivite, vücut yağ, spor yeteneği, esneklik ve dayanıklılık; sporyapmaya engel durum olup olmaması açısından kendini fiziksel tanımlama ile sağlık,koordinasyon,fizikselaktivite,sporyeteneği,genelfizikselyeterlilik,görünüm,kuvvet, esneklik ve dayanıklılık; son bir yılda spor faaliyetlerine katılım açısından kendini fiziksel tanımlama ile sağlık, koordinasyon, fiziksel aktivite, spor yeteneği,genel fiziksel yeterlilik,görünüm,kuvvet,esneklik,dayanıklılık ve kendine güvenalt boyutları için manidar farklar bulunmuştur. Kendini fiziksel tanımlama değişkeni ve alt boyutları, fiziksel aktiviteyi engelleyen unsurlar arasındaki ilişkinin incelendiğinde;sırasıyla kendini fiziksel tanımlama (r=-,47), kendine güven (r=-,46), genel fiziksel yeterlilik (r=-,41), görünüm(r=-,40), sağlık (r=-,39), vücut yağ (r=-,38) ve koordinasyon (r=-,35) arasında orta düzeyde ve negatif yönde ilişki bulunmuştur.Diğer boyutlar için sırasıyla,spor yeteneği (r=-,29), esneklik (r=-,28), kuvvet (r=-,27), dayanıklılık (r=-,23) ve fiziksel aktivite (r=-,21) arasında düşük düzeyde ve negatif yönde ilişki bulunmuştur. Fiziksel aktiviteyi sınırlayan unsurların, kendini fiziksel tanımlamayı bütün boyutları için olumsuz etkileyebileceği görülmüştür.Fiziksel aktivitenin herhangi bir sebeple engellenmesi kişinin kendini fiziksel tanımlama düzeyinin düşmesine neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Theaimofthestudy istoexaminetheeffectofthevariableofphysicalself-identification status on the demographic variables that are the subject of the research.With participation of Makina ve Kimya Endüstrisi A.Ş. white collar and blue collaremployes conducted surveys;“Personal Information Form”to collect informationaboutdemographiccharacteristics;“PhysicalSelf-IdentificationInventory”toexaminethestatusofdefining physically ofindividualswhichisthe dependentvariableofthestudy;andasurveyformtodeterminethefactorsthatpreventparticipationinphysicalactivities.Withenoughparticipation,TheKolmogogo-Smirnov test was used in the analysis of the study data. Independent groups t-testconducted for gender, occupation, disability status variable providing normality forphysicalself-definitionstatus;One-WayANOVAtestwasconductedforage,education level, income status and number of children. The nonparametric Mann-Whitney U Test of the independent groups t-test was used for the non-normal maritalstatus data, participation in sports activities in the last year variable; The KruskalWallis test, which is one of the non-parametric tests, used to compare the incomeperception variable and more than one independent group, was used. As a result ofthe annotationfactoranalysisonthe samplegroupof the study,11factorswerefoundforworkersandcivilservantswithanannotationrateof58%,whichcorresponds to the structured version of the inventory. It was calculated that the itemfactorloadsoftheinventory,whichisthesubjectoftheresearch,rangedbetween 0.30 and 0.80. When demographic characteristics are examined, in terms of gender, body fat, sports ability, appearance, endurance and self-confidence; body fat and strength in terms of age; appearance and strength for the training situation; physical activity, sports ability, flexibility and stamina; flexibility and resilience in terms of income; physical activity, body fat, sports ability, flexibility and endurance in terms of marital status; health, coordination, physical activity, sports ability, general physical competence, appearance, strength, flexibility and endurance; Significant differences were found between physical self-description and health, coordination, physical activity, sports ability, general physical competence, appearance, strength, flexibility, endurance and self-confidence sub-dimensions in terms of participation in sports activities in the last year.When the relationship between the physical self-definition variable and its sub-dimensions and the factors that prevent physical activity is examined; respectively, physical self-description (r=-,47), self-confidence (r=-,46), general physical competence (r=-,41), appearance (r=-,40), health (r=-,39) A moderate and negative relationship was found between body fat (r=-,38) and coordination (r=-,35). For other dimensions, sports ability (r=-,29), flexibility (r=-,28), strength (r=-,27), endurance (r=-,23), and physical activity (r=-,21), respectively.) were found to have a low and negative relationship between them. It has been observed that the factors limiting physical activity can negatively affect physical self-description for all dimensions. It has been observed that preventing physical activity for any reason causes a decrease in the level of physical self-identification of the person.