Makina ve Kimya Endüstrisi kurumunda AR-GE yapılanması, bir model örneği
R&D structure of Makina ve Kimya Endustrisi kurumu, a model proposal
  1. Tez No: 143790
  2. Yazar: OZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, MSB'ye bağlı bir kamu iktisadi teşekkül olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun Ar-Ge yapılanmasının inceleyerek, MKE'nin Ar-Ge'deki mevcut durumunu belirlemek, mevcut durumundaki sorunları tespit etmek, MKE'nin Ar-Ge'de başarılı olması için nasıl bir yapılanmanın uygun olacağını tespit edip, Ar-Ge'de başarılı olmak için neler yapılması gerektiğini tespit etmektir. Araştırma'da MKE Ar-Ge yapılanması hakkında bilgi toplamak amacıyla, mühendislere ve Ar-Ge personeline anket uygulanmıştır. Anket sonucunda tespit edilen veriler değerlendirilerek kurum Ar-Ge yapılanması hakkında önerilerde bulunulmuştur. Toplanan veriler, betimleyici istatistik, tek yönlü varyans analizi ve T testi ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Birinci bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, varsayımları ile araştırma yöntemi ve veri toplama tekniğine değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, araştırma ve geliştirme ile ilgili tanımlara yer verilmiş, dünyada ve Türkiye'de Ar-Ge'ye verilen önem istatistiklere dayanarak yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde, Ar-Ge yönetimi ile ilgili konular anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmanın bulguları ve demografik bilgiler ortaya koyulmuş, araştırma soruları cevaplanmıştır. Beşinci bölümde, araştırma sonucu elde edilen veriler ışığında kurumun Ar-Ge yapısı değerlendirilmiş, neler yapılması gerektiği tespit edilmiş ve kurum için yeni bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the R&D structure of MKE which is a state organization functioning under the umbrella of Ministry of National Defence. The problems in the current situation of MKE's R&D structure is exposed and solutions are investigated. At the end of the study, an alternative R&D structure model is suggested for MKE and the precautions are determined for R&D success. In order to collect information, a questionnaire is applied to the engineers and R&D personnel. On the basis of the data collected via questionnaire, some suggestions are given to MKE about R&D structure. The data is analized according to descriptive statistics, ANOVA and T test. In the first part, the subject, purpose, importance, assumptions, method and data collection techniques of this study have been explained. In the second and third chapter, literature review has been written. In the second chapter, the definitions about R&D are explained and the importance of R&D in the world and in Turkey is interpreted according to statistics. In the third chapter, R&D management is explained. In the fourth chapter, the findings of the research and demographic information is explained and research questions have been answered. In the fifth chapter, the R&D structure of MKE is evaluated in the light of data collected in the research. And a new R&D structure is proposed for MKE.