MKE Kurumunda metal iş kolunda çalışan işçilerin iş kazaları ve kazaların istatistiksel analizi
The labor accidents of the workers working at the metal management of the foundation of MKE and the statistical analysis of the accidents high license research paper
- Tez No: 55202
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma MKE Kurumunun 4 işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Metal üreten ve işleyen bu dört işletmede 180 işçi ele alınmıştır. Kaza geçiren işçiler rasgele olarak seçilmiştir. Bu işçilerin kaza nedenleri anket yöntemiyle incelenmiştir. 180 işçinin anket formları değerlendirilmiştir. İş kazası geçiren işçilerin kaza nedenlerinin bağlı olduğu faktörler incelenmiştir. Kaza nedenlerinin eğitim, çevre, insan ile ilişkisi, kaza türünün eğitim, çalışma süresi, yaş, gün, insan, çevre ile ilişkisi Ki-Kare, Cramer'in v'sü, Guttman'ın X,'sı ve oran istatistiği ile incelenmiştir. Analiz sonucunda eğitimin, yaşm, günlerin, çalışma saatinin kaza geçirmede önemli faktörler olduğu saptanmıştır. Eğitimin kaza riskini azalttığı gözlenmiştir. Yaşm ilerlemesi dikkatsizliği doğurduğundan kaza riskini arttırdığı görülmüştür. Kazaların dağılımı günlere göre incelendiğinde pazartesi gününde yoğunlaşmıştır. Çalışma zamanlarına göre de sabahın ilk saatlerinde ve öğleden sonra yoğunlaştığı gözlenmiştir. En çok kaza nedeninin dikkatsizlik, dikkatsizlik sonucunda da en sık görülen kaza türü bere olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak kazaların dikkatsizlik, eğitimsizlik, yaşlanma, dalgınlık, ilgisizlik v.b. durumlardan doğduğunu söyleyebiliriz. Anahtar kelimeler : İş kazası, iş güvenliği, X -Analizi.
Özet (Çeviri)
This research was fulfilled in four managements in MKE. 180 workers were considered in these four managements which produce and treat metal. The workers who had an accident were selected desultorily. Causes of the accidents of these workers were researched by taking a poll. The polls of 180 workers were appraised. The factors which the causes of the accidents depend on were researched. The relation of the causes of the accidents with education, environment, man; the relation of the sort of the accidents with education, working period, age, day, man and environment are researched by Khi-Square, Cramer's v, Guttman's k and the ratio statistics. It was determined at the end of the analysis that education, age, day and working period are important factors on having an accident. It was observed that education reduces the risk of having an accident. It was observed that since the growing age causes carelessness, it increases the risk of having an accident. When the dispersion of the accidents are researched according to the days, they were intensified on mondays. It was observed that, acceording to the working period, the dispersion of the accidents intensifies in the very early hours of the morning and in the afternoons. It was observed that the cause of the accidents is mostly carelessness and because of carelessness, the most usual sort of accidents is bruise. Finally, we can say that the accidents occur because of carelessness, non-education, getting old, unconsciousness and indifference. Key words : Work accident, work security, X -Analysis