Nevşehir Ürgüp Yeşilöz köyü Hodul dağı arkeojeofizik çalışmaları
Nevşehir Ürgüp Yeşilöz village Hodul mountain archeogeophysical studies
- Tez No: 731909
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında Kapadokya bölgesinde yer alan Nevşehir ili Ürgüp ilçesine bağlı Yeşilöz Köyü Hodul Dağı Ören mevkiinde arkeolojik amaçlı bir jeofizik araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yeraltındaki katman sınırlarını veya anomalileri ortaya çıkaran dielektrik sabiti veya elektrik özdirenç gibi farklı jeofizik parametreleri tespit etmeye yardımcı olan yer radarı ve elektrik özdirenç yöntemleri kullanılmıştır. Elektrik özdirenç tomografi ölçüleri Wenner-Schlumberger elektrot dizilimine göre 1 m aralıklı 11 profilde toplanmıştır. Elde edilen saha görünür özdirenç verilerin ters çözümü Res2DInv programı ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendirilmiş veri setleri iki-boyutlu düşey kesitler ve kat haritaları şeklinde sunulmuştur. Yer radarı ölçüleri ise 0.5 m aralıklı 40 profilde toplanmış olup, verilerin değerlendirilmesinde ReflexW programı kullanılmıştır. Bu veri setleri derinlik kesitleri ve hacim modelleri olarak görselleştirilmiştir. Arkeojeofizik araştırma sonuçlarına göre gözlemlenen ERT ve GPR anomalilerin gömülü yapı kalıntılarından kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an archaeological geophysical research was carried out in the Ören locality the Yeşilöz Village of the Ürgüp district of Nevşehir province in the Cappadocia region. For this aim, ground penetrating radar and electrical resistivity methods applied to detect different geophysical parameters such as dielectric constant or electrical resistivity that reveal the identification of layer boundaries or anomalies in the subsurface. Electrical resistivity tomography measurements were performed along 11 profiles with 1 m spacing in the Wenner-Schlumberger electrode array. Res2DInv program was used for the inversion of the obtained field apparent resistivity data. Evaluated datasets were presented as both two-dimensional profiles and depth slices. Ground penetrating radar measurements were collected along 40 profiles with 0.5 m intervals. ReflexW program was used to evaluate the raw radar data. The processed datasets were visualized as both depth slices and volume models. According to the results of the archeogeophysical survey, promising ERT and GPR anomalies were observed. It was concluded that these anomalies were caused by buried building remains.