Yapay zekâ ve yapay zekâ uygulamalarının rekabet hukuku açısından incelenmesi
Artificial intelligence and reviewing of artificial intelligence applications in terms of competition law
- Tez No: 731920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin lokomotifi konumunda bulunan yapay zekâ ve yapay zekâ uygulamaları hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yapay zekânın daha iyi tahminlerde bulunmasını ve daha verimli sonuçlar ortaya koymasını sağlayan verilerin de hem nicelik olarak artması, hem de nitelik olarak çeşitlenmesi neticesinde hayatımızın her gün başka bir noktasına daha etki etmektedir. Artan yapay zekâ ve insan ilişkisi bu kapsamdaki hukuki ilişkilerin de değişmesi ve çeşitlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu doğrultuda yapay zekânın hukuki statüsünün belirlenmesi, yapay zekânın mevzu bahis ilişkiler kapsamında sebep olduğu zararlara ilişkin sorumluluğun tespiti bakımından önem arz etmektedir. Öte yandan yapay zekânın gelişimi hukukun her alanına bir şekilde temas etse de tüketici tercihleri ve teşebbüs kararları üzerindeki etkisi ile rekabet hukuku özelinde ayrı bir şekilde ele alınmayı gerektirmektedir. Her ne kadar yapay zekâ sistemlerinin kullanımı tek başına bir ihlal olarak değerlendirilmese de özellikle bir yapay zekâ uygulaması olan fiyat algoritmalarının artan kullanımının pazar yapısı kapsamında getirdiği değişiklikler, rekabetçi endişeleri gündeme getirmektedir. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümü yapay zekâ, yapay zekâ teknikleri ve yapay zekânın hukuki statüsü üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümü ise yapay zekâ kullanımının rekabet hukuku özelinde incelenmesi ve yapay zekâ kullanımından kaynaklı çeşitli ihlal görünümlerinin değerlendirilmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence and its applications, which are leading technological developments today, have become an integral part of our lives. It affects yet another part of our lives every day as the data that enables artificial intelligence to make better predictions and produce more efficient results, both increase in quantity and diversify in quality. Increasing artificial intelligence and human relations cause the legal relations within this scope to change and diversify. Accordingly, the determination of the legal status of artificial intelligence is important in terms of detecting the responsibility for the damages caused by the artificial intelligence within the scope of the relations aforEmentioned. On the other hand, although the development of artificial intelligence touches all branches of law in some way, it requires a separate consideration in competition law with its impact on consumer preferences and firms decisions. Much as the use of artificial intelligence systems is not considered a violation on its own, the changes within the scope of the market structure brought about by the increasing use of price algorithms, which is an artificial intelligence application, raise competitive concerns.In this context, the first part of our thesis focuses on artificial intelligence, artificial intelligence techniques and the legal status of artificial intelligence. The second part of our thesis is devoted to the analysis of the use of artificial intelligence in terms of competition law and the review of various aspects of violations arising from the use of artificial intelligence.