Opinions of 9th grade students who educate at bilsem on BİLSEM education
BİLSEM'de eğitim alan 9. sınıf öğrencilerinin BİLSEM eğitimine ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 731926
  2. Yazar: ESRA AYDIN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, BİLSEM'lerde eğitim alan 9.sınıf öğrencileri ile çalışılmıştır. Bu kapsamda BİLSEM eğitiminin üstün yetenekli öğrencilerin görüş ve algılarına göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacı, önemi, sayıltılar ve sınırlılıklar belirtilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, genel bir bakış açısı sağlamak amacıyla, üstün yetenekli çocuklar çeşitli açılardan ele alınarak incelenmiştir. Üstün yetenekli çocuk kimdir? Nasıl tanımlanır? sorularına yanıt aranmış, ayrıca üstün yetenekli öğrencilere uygulanan eğitim modelleri ana hatları ile verilerek konunun önemi üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde, yöntem, araştırma konusunun belirlenmesi, araştırmaya konu olan katılımcılar hakkında bilgi, verilerin toplanması, bilgi toplamada kullanılan araçlar ve görüşme kayıtlarından örnekler sunulmuştur. Araştırmanın dördüncü bölümünde, verilerin yorumlanması sonucunda ulaşılan bulgular ve yorumlan yer almıştır. Temel nitel desenin kullanıldığı bu çalışmada bulgular görüşme yoluyla elde edilmiştir. Bu kapsamda araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, bu formlara dört alan uzmanından dönüt alınarak son şekli verilmiştir. Sonrasında araştırmacı İstanbul'da farklı BİLSEM'lerde okuyan 9. Sınıfta eğitim alan 12 öğrenci ile bireysel görüşmeler yapmıştır. Araştırmacı tarafından bir ay boyunca BİLSEM'de eğitim gören öğrencilere yönelik eğitim planları, uygulamaları gözlemlemiş ve öğrencilerin yorumları dikkatle değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda BİLSEM'de sunulan eğitim programları teması altında beş kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler bireysel gelişime katkısı, nitelikli eğitim, kendini tanıma, mesleki rehberlik ve diğer şeklindedir. BİLSEM'de ve okulda katıldığın etkinlikler teması altında dört kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler BİLSEM'in akademik özellikleri, BİLSEM'in sosyal özellikleri, BİLSEM ve okul farkı, okul özellikleri şeklindedir. BİLSEM'in Özel Yetenekli Çocuklara Uygunluğu teması altında üç kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler BİLSEM'de nitelikli eğitim, BİLSEM'de hızlandırılmış eğitim ve bireysel gelişim ve kendini tanıma şeklindedir. BİLSEM'de araç gereçlerin durumu teması altında iki kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler BİLSEM'de araç gereçler yeterli ve BİLSEM'de araç gereçler yetersiz şeklindedir. BİLSEM'de Ölçme Değerlendirme teması altında üç kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler bireysel dönüt, sürecin değerlendirilmesi ve diğer şeklindedir. BİLSEM'in Öğrenci Üzerindeki Etkisi teması altında dört kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler akademik gelişim, beceri gelişimi, ilgi alanları desteği ve motivasyon şeklindedir. BİLSEM'de Bireysel Eğitim Planı teması altında iki kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler yapılmadı ve bireysel dönüt şeklindedir. BİLSEM Eğitiminin Etkileri teması altında dört kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler ilgi alanlarının keşfi, kişisel gelişim, meslek seçimine katkı ve akademik katkı şeklindedir. BİLSEM'de Öğretmenler teması altında üç kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler öğretmenlerle iyi ilişkiler, öğretmenler iletişime açık ve öğretmenler destekleyici şeklindedir. BİLSEM'de Rehberlik Desteği teması altında üç kategori ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler; BİLSEM'de rehber öğretmenle görüştüm ve 'de rehber öğretmenle görüşmedim ve diğer şeklindedir. Sonuç olarak BİLSEM'de eğitim alan 9.sınıf öğrencilerinin BİLSEM eğitimi hakkında rehberlik desteği hariç olumlu bir algıya sahip oldukları ve olumlu görüş bildirdikleri söylenebilir. Bu sebeple hali hazırdaki BİLSEM'lerin devam ettirilmesi fakat BİLSEM'lerdeki rehberlik desteğinin güçlendirilmesi ve yeni BİLSEM'lerin açılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, 9th grade students studying at BİLSEMs were studied. In this context, it is aimed to examine BİLSEM education according to the views and perceptions of gifted students. In the first part of the research, the purpose, importance, assumptions and limitations of the research are stated. In the second part of the study, gifted children were examined from various perspectives in order to provide a general perspective. Who is a gifted child? How is it defined? In addition, the importance of the subject was tried to be emphasized by giving the main lines of the education models applied to gifted students. In the third part of the research, the method, determination of the research topic, information about the participants, data collection, tools used in collecting information and examples from the interview records are presented. In the fourth part of the study, the findings and interpretations reached as a result of the interpretation of the data are included. In this study, in which the basic qualitiative method was used, the findings were obtained through interviews. In this context, a semi-structured interview form was prepared by the researcher, and these forms were finalized after receiving feedback from four field experts. Afterwards, the researcher conducted individual interviews with 12 9th grade students studying at different BİLSEMs in Istanbul. The students' comments were carefully evaluated. As a result of the study, five categories emerged under the theme of the education programs presented in BİLSEM. These categories are contribution to individual development, quality education, self-knowledge, vocational guidance and other. Four categories emerged under the theme of the activities you participated in BİLSEM and at school. These categories are academic features of BİLSEM, social features of BİLSEM, difference between BİLSEM and school, and school features. Three categories emerged under the theme of BİLSEM's Suitability for Gifted and Talented Children. These categories are qualified education in BİLSEM, accelerated education in BİLSEM, individual development and self-knowledge. In BİLSEM, two categories emerged under the theme of the state of tools. These categories are in the form of sufficient equipment in BİLSEM and insufficient equipment in BİLSEM. Three categories emerged under the Measurement and Evaluation theme in BİLSEM. These categories are individual feedback, evaluation of the process, and other. Four categories emerged under the theme of BİLSEM's Impact on Students. These categories are academic development, skill development, interest support and motivation. Two categories emerged under the theme of Individual Education Plan in BİLSEM. These categories were not made and are in the form of individual feedback. Four categories emerged under the theme of Effects of BİLSEM Education. These categories are discovery of interests, personal development, contribution to career choice and academic contribution. Three categories emerged under the theme of Teachers in BİLSEM. These categories are good relations with teachers, teachers are open to communication and teachers are supportive. Three categories emerged under the Guidance Support theme in BİLSEM. These categories are; Meet to the guidance teacher in BİLSEM and I did not meet with the guidance teacher in BİLSEM and other. As a result, it can be said that the 9th grade students studying at BİLSEM have a positive perception and express a positive opinion about BİLSEM education, except for guidance support. For this reason, it can be recommended to continue the existing BİLSEMs, but to strengthen the guidance support in BİLSEMs and to open new BİLSEMs.