Yugoslavya sonrası devlet inşasında ayrılıkçı milliyetçilik ve sonuçları
Separatist nationalism and consequences in post-Yugoslavia state construction
- Tez No: 731927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ayrılıkçı milliyetçilik, ortaya çıktığı devletleri yıkabilecek bir güce sahiptir. Yugoslavya'da yaşananlar ise bunun en büyük örneği durumundadır. Bir milletler federasyonu şeklinde inşa edilen Yugoslavya'daki sosyalizmin yükselen ayrılıkçı milliyetçilikler tarafından çökertilmesi, ülkenin dağılışını savaşla sonuçlandırırken aradan 30 yıl geçse de halen Yugoslavya sonrası kurulan devletleri etkilemekte ve bölgede istikrarsızlıklara sebep olmaktadır. Yugoslavya farklı toplumsal kimlikleri ortak bir Yugoslav kimliği etrafında birleştirmeye gayret göstermiş ancak yükselen milliyetçilikler sonucunda kanlı bir şekilde dağılmıştır. Yugoslavya'nın dağılması günümüz uluslararası topluluğuna yedi yeni devleti eklemiş ancak bölgesel olarak önemli sorunları da beraberinde getirmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmada milliyetçilik ve ayrılıkçı milliyetçilik kavramları literatürdeki farklı görüşler çerçevesinde ele alınırken, Yugoslavya'nın dağılmasına sebep olan ayrılıkçı milliyetçiliklerin yükselişi ile Yugoslavya'nın dağılması sonrası ortaya çıkan devletlerdeki ayrılıkçılığın etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Separatist nationalism has the power to overthrow the states in which it arises. What happened in Yugoslavia is the biggest example of this. While the collapse of socialism in Yugoslavia, which was built as a federation of nations, by rising separatist nationalisms resulted in the disintegration of the country with war, this separatism, which broke up the unity of Yugoslavia, still affects the states established after Yugoslavia and causes instability in the region, even after 30 years. Yugoslavia has made an effort to unite different social identities around a common Yugoslav identity, but has been dispersed in bloodily as a result of rising nationalism. The dissolution of Yugoslavia has added seven new states to today's international community, but has also brought important problems as a regional. In this study, the concepts of nationalism and separatist nationalism were discussed within the framework of different views in the literature, while the rise of separatist nationalisms that caused the disintegration of Yugoslavia and the effects of separatism in the states that emerged after the dissolution of Yugoslavia were explained.