Jean Jacques Rousseau'nun felsefesinde eğitimin evreleri
The phases of education in Jean Jacques Rousseau's philosophy
- Tez No: 731928
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Jean Jacques Rousseau, 18. Yüzyılın önemli düşünürlerinden birisidir. Roman, tiyatro, deneme, otobiyografi, siyaset, şiir, müzik gibi pek çok alanda eseri bulunmaktadır. Yazdığı eserler ünlenmesine, eleştirilmesine ve beğenilmemesine de neden olmuştur. Bunu Rousseau'nun yazın dünyasına kazandırdığı Emile adlı eserinde görmekteyiz. Bu eser dönemin parlemantolarınca yasaklanmış ve Rousseau'nun da tutuklanmasına sebebiyet vermiştir. Emile, Rousseau'nun hayalinde kurduğu bir erkek öğrencidir. Rousseau, Emile üzerinden kendine özgü bir eğitim anlayışı oluşturmaktadır. Eğitim anlayışında natüralist bir çizgide yer almaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı, Jean Jacques Rousseau'nun doğal eğitim teorisini kurguladığı, Emile adlı eserindeki insana bakışı ve çocuğun gelişim evreleri temel alınarak çocuk eğitimine ilişkin görüşleri incelemektir. Yöntem olarak da doküman analizi tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Jean Jacques Rousseau is one of the important thinkers of the 18th century. He has Works in many fields such as novel, theater, essay autobiography, politics, poetry, music. The Works he wrote have also caused him to be famous, criticized and disliked. We see this in Rousseau's work Emile, which he brought to the World of literature. This work was banned by the parliaments of the period and led to Rousseau's arrest. Emile is a student of Rousseau's dreams. Rousseau forms the understanding of education through Emile. The understanding of education takes place in a natüralist line. In this context, the aim of our study is to examine the views on child education based on Jean Jacques Rousseau's view of human in his work Emile, in which he built his theory of natural education, and the developmental stages of the child. As a method, document analysis technique was used.