Eldercare in Turkey: From the perspective of working caregivers
Bakım sorumluluğu olan çalışanların perspektifinden Türkiye'de yaşlı bakımı
- Tez No: 731930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamız, ebeveyn bakımı yapan çalışan bireylerin yaşadığı güçlükler hakkında bilgi edinmeyi ve hedef gruptaki karşılanmamış ihtiyaçları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bakım alanların ve bakım veren yakınlarının; ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik destek programlarının ve politikalarının uygulandığı bir ortamda yaşamaları en doğal haklarıdır. Bu konuda en büyük rolün devlet ve sosyal hizmetlerde olduğu ortadadır. Bununla birlikte, şirket uygulamaları gibi diğer faktörlerin mevcut ihtiyaçları en azından kısmen giderip gideremeyeceğini araştırmak değer gören bir konudur. Bu çalışma, bakım veren kişilerin iç görülerinden yola çıkarak ihtiyaçlarına ışık tutmayı ve esnek çalışma saatleri gibi basit önlemlerden devlet politikalarına kadar geniş bir perspektiften öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda bakımveren ve özel sektörde çalışmakta olan on kişi ile yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Mülakat içeriği MAXQDA sistemi ile analiz edilmiş ve tema, subtemalarına göre sınıflandırılmıştır. Mülakatlar ile bakımveren kişilerin yaşadığı süreç, ihtiyaçları ve beklentileri hakkında içgörü elde etmeyi hedefledik. Katılımcıların beklentilerini sorgulamanın temel amacı, işyerinden topluma uzanan çeşitli ortaklara sunabilecekleri öneriler hakkında kapsamlı bir bakış açısı kazanmaktı.
Özet (Çeviri)
Our research aims to learn more about the challenges faced by working people who provide elderly care and highlight unmet needs among the target group. People in need of care and their caregivers have an inalienable right to live in an environment that prioritizes their needs and implements support programs and policies to improve their quality of life. The government and social support services have the most significant role. However, it is still worthwhile to investigate whether other factors, such as company practices, can at least partially address some of the concerns. This study aims to shed light on the needs of caregivers through their insights and present relevant recommendations across a broad range of issues, from simple measures such as flexible working hours to governmental policies. Semi-structured interviews with ten private-sector caregivers were conducted as part of our research. The MAXQDA software was used to analyze the interview content and sort it into themes and sub-themes. We aimed to gain insight into caregivers' journeys, needs, and expectations through the interviews. The primary goal of inquiring about the participants' expectations was to gain a comprehensive perspective on the proposal to various partners, from the workplace to the community.