Kimliğin dönüşümü ve biyometrik sistemler
Transformation of identity and biometric systems
- Tez No: 731970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kimlik sadece bize ait ve diğer bireylerden ayıran özelliklerden ibaret değildir. Kamu ve özel sektörler tarafından sağlanan imkânlardan da istifade edebilmemiz için kim olduğumuzu kanıtlamamız gereklidir ve bunun için de resmi bir kimliğe ihtiyacımız vardır. Kimlik zaman içerisinde değişime uğramıştır, bunun temel sebebi teknolojinin hızlı gelişmesi ve çevrim içi uygulamaların artmasıdır. İnternetin hayatımıza girdiği günden beri bireyler resmi işlemler ya da günlük işlerini çevrim içi ortamlarda gerçekleştirmeye başlamışlardır. Çevrim içi ortamda gerçekleştireceğimiz işlemler içinde kimliğe ihtiyacımız vardır ve bu gelişmelerin ışığında fiziksel kimlikler yerini dijital kimliklere bırakmaktadır. İnternet tabanlı uygulamaların hızla hayatımıza girmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli işlerin çevrim içi ortamlarda gerçekleştirmesi bazı riskleri ortaya çıkarmıştır. Zararlı yazılımlar, elektronik saldırılar ve bilgiye erişimde sıkıntılar yaşanmaktadır. Mevcut sıkıntılar dâhilinde veri bozulması, silinmesi, çalınması ve ifşa edilmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Özellikle kişisel verilerin kötü niyetli insanların eline geçmesi, bireyin anayasal hakkı olan temel hak ve özgürlükleri ilkesini ihlal etmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte fiziksel kimlikten dijital kimliğe geçiş sürecinde çevrim içi işlemlerde bireyin güvenilirliği artırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Geleneksel yöntem olan kimlik kontrol edilmesi, kişi ve şifre onaylanmasına dayalı çalışan sistemler günümüzde üst sınırlarına ulaşmıştır. Biyometrik veriler bireyin kimliğini belirlenme sürecinde güvenilirliği artırılmasından dolayı geleneksel kimlik ve dijital kimlikten sonra Biyometrik kimliklerin oluşmasının sebebi olacaktır. Oluşturulacak Biyokimlik sayesinde özellikle kimlikte sahteciliğin önemli ölçüde önüne geçilecektir, çünkü Biyometrik bilgiler kişiye has ve özel bilgilerdir. Özellikle çoklu Biyometrik sistemlerin kullanılmasıyla birlikte sistem daha güvenli olacak ve oluşabilecek sistemsel hatalar sıfıra indirgenecektir.
Özet (Çeviri)
Identity is not just about the features that belong to us and distinguish it from other individuals. In order to be able to resign from the opportunities by the public and private sectors, we need to prove who we are and we need an official identity in this. Identity has changed over time, mainly due to the rapid development of technology and the increase in online applications. Since the day the internet came into our lives, individuals have started to carry out official transactions or daily work in online environments. We need identity in the transactions we will carry out in the online environment, and in the light of these developments, physical identities are replaced by digital identities. Biometric data will cause the formation of biometric identities after traditional identity and digital identity since the reliability of the individual's identity is increased. Thanks to the bio identities to be created, counterfeiting will be prevented to a great extent, because biometric information is personal information. Especially with the use of multiple biometric systems, my system will be more secure and will reduce the possible systemic errors to zero. The rapid introduction of internet-based applications into our lives and the fact that public institutions and organizations carry out various works in online environments have revealed some risks. There are problems with malicious software, electronic attacks and Access to information. Within the current problems, we are faced with situations such as data corruption, deletion, theft and disclosure. In particular, the possession of personal data by malicious people causes the individual to violate the principle of fundamental rights and freedoms, which is his constitutional right. In addition, studies are carried out to increase the reliability of the individual in online transactions during the transition from physical identity to digital identity. The traditional method of identity checking, and systems based on person and password confirmation have reached their upper limits today.