Sosyal medya reklamlarının potansiyel (yeni) müşteri çekmedeki rolü: Erbil örneği
The role of social media ads in attracting potential (new) consumers: The Erbil case
- Tez No: 731971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sosyal Medya Reklamlarının Potansiyel (Yeni) Müşterileri Çekmedeki Rolünü, Erbil Kentindeki Bir Turist Organizasyonu açısından incelemektir. Bu çerçevede müşterilerin sosyal medya reklamlarını ne ölçüde takip ettikleri tespit edilmeye çalışılarak, kişisel özelliklerine göre sosyal medya reklamlarından ne ölçüde etkilendikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte bir anket formu hazırlanmış ve otellerde konaklayan 335 adet müşteriye uygulanmıştır. Hipotezler Lisanslı SPSSV22.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve bu analizler sonucunda çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Bunlardan en önemlisi; sosyal medya reklamları ile potansiyel müşterileri çekme (yeni) arasındaki ilişki ve etkinin varlığıdır. Araştırmanın bulgularına dayanarak tartışma ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Role of Social Media Ads in Attracting potential (New) Customers from the point of view of a Tourist Organization in the City of Erbil. In this context, by trying to determine the extent to which customers follow social media ads, it was tried to determine the extent to which they are affected by social media ads according to their personal characteristics. In addition, a questionnaire form was prepared and reached to 335 customers staying in hotels. The hypotheses were analyzed using a licensed SPSSV 22.0 rogram and various results were obtained at the end of these analyses. The most important of these dec the relationship between social media ads and attracting potential customers (new) and the presence of impact. Based on the findings of the research, discussions and suggestions were presented.