Adli olaylarda dil izinden biyometrik kimliklendirme
Biometric identification of tongue print in forensic cases
  1. Tez No: 602121
  2. Yazar: AYFER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Forensic Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı adli olaylarda bireylerin kimliklendirilmesine yardımcı olacak biyometrik güvenlik sistemlerinden biri olan dil izi tanımlama ve karşılaştırma yöntemleri hakkında bilgi vermektir. Dil izi analizi güvenilir bir metod olmasına karşın bu alanda dünya üzerinde yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu durum, dil izinden biyometrik kimliklendirme ile ilgili bir çalışma yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmada dil izi kimliklendirme yönteminin diğer biyometrik ve biyometrik olmayan kimliklendirme yöntemlerine göre artılarına değinilmiş; SIFT, SURF, HARRIS, dalgacık dönüşümü, döndürme ve renk değişimine dayalı dil izi analiz yöntemleri anlatılmıştır. Aynı zamanda farklı bireylerden dil fotoğrafları temin edilmiş ve yüzey incelemesi için SURF, köşe incelemesi için HARRIS algoritmasıyla işlenmiştir. Algoritmaların uygulanmasıyla elde edilen ve her birey için eşsiz olan anahtar noktalar sayesinde dil görüntülerinin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarılmış, MSE yöntemiyle de aradaki farklılık derecesi sayısal olarak ifade edilmiştir. Dilin şekil yönünden özelliğinin çıkarılmasında köşe parametresinin tek başına yetersiz kaldığı tespit edilmiş, dil geometrisiyle desteklenmesi kanısına varılmıştır. Bu tez çalışması ile adli bir olay sonrası kimliği belirlenemeyen şahısların dil izinden kimliklendirilebileceği ve biyometrik dil izinden identifikasyona uygulama alanı yaratabilmek için bir dil izi veritabanı oluşturulması gerektiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide information about the identification and comparsion methods of tongue prints, which is one of the biometric security systems that will help identification of individulas in forensic cases. Although tongue print analysis is reliable method, studies on this field in the world are very limited. This led to the need for a study on biometric identification from the the tongue print. In this study the advantages of tongue print identification method compared to other biometric and non biometric identification methods based on SIFT, SURF, HARRIS, wavelet transform, rotation and colour change are explained. At the same time tongue photographs were obtained from different individuals and SURF for surface survey and HARRIS algorithm for corner survey. The similarities and differences of the tongue images were revealed by the key points obtained by the application of the algorithms and unique to each individual and the degree of difference was expressed numerically by the MSE method. It has been found out that the corner parameter alone is insufficient in removing the feature of the tongue in terms of shape and it is concluded that it is supported with tongue geometry. With this thesis, it is argued that individuals who cannot be identified after a forensic event can be identified from the tongue print and tongue print database should be created in order to create an application area from biometric tongue print for identification.