Asya krizinden ticaret savaşlarına ABD-Çin rekabetinin uluslararası sistemdeki dönüştürücü etkisi
Transformative effects of USA and China rivalry in the international system from Asian crisis to trade wars
- Tez No: 731969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM KOCAMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde, iki kutuplu yapısal düzenin sona ermesiyle uluslararası sistem içerisindeki üstünlüğünü kabul ettiren ABD'nin, 11 Eylül terör saldırıları sonrasında yaşadığı siyasi kriz ve ardından 2008 yılında yaşanan finansal kriz ile sistem içerisindeki hegemonyası ve meşru yönetim gücü daha fazla sorgulanmaya başlamıştır. ABD'nin uluslararası zeminde yaşadığı gerileme yükselmekte olan güçlerin sistem içerisinde daha aktif rol oynamasına yol açmıştır. Çin'in sistem içerisindeki yükselişi rakip güç olabileceği yönünde ki söylemleri ön plana çıkartırken, 21. yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren ABD dış politikasının en önemli meselesi olmuştur. ABD karşısında yükselmeye devam eden Çin, uluslararası arenada güç mücadelesinde ve sistemsel dönüşümde önemli rol oynamaktadır. Çin'in, yükselen ekonomik gücü, genişleyen ticaret ve finans ağı, artan askeri harcamaları, inşa ettiği bölgesel iş birliği oluşumları ve ya artan kamu diplomasi faaliyetleri ABD'nin yükselişini sarsarak sistem içerisinde daha etkin rol oynamasını sağlayacaktır. Bu çalışma Kapsamlı bir literatür taraması kapsamında, Çin'in uluslararası sistemdeki gelişmelerin yönünü değiştirmesine yönelik artan söylemlere de cevap arayacaktır. ABD'nin Çin karşısındaki görece gücünün azalması sonucunda Çin'in uluslararası ilişkilerde alacağı yol konusunda belirlediği doktrinleri Çin'in sadece ekonomik başarı ile sınırlı kalmayacak bir güç olduğunu ve uzun vadede sistemsel dönüşüm için alternatifler yaratma yoluna gideceğini doğrulamış olsa da; ABD'nin ekonomik, askeri, siyasi ve kültürel üstünlüğü nedeniyle sistem içerisindeki hegemonyasına son vermenin çok uzun zaman alacağı öngörülmektedir. Bu çalışma kapsamında, Asya Krizinden Ticaret Savaşlarına kadar olan dönem içerisinde hegemon güç olan ABD ve yükselen güç olan Çin arasında yaşanan rekabet temelli politikalar neorealist kuram çerçevesinde ele alınacak, ''güvenlik ikilemi'', ''güç geçişi'' ve ''güçler dengesi'' kavramları doğrultusunda analiz edilecektir. Çalışma kapsamında, tarihsel karşılaştırmalı araştırma yöntemleri kullanılarak tümevarımsal araştırma teknikleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The post-Cold War period, the structural scheme with the end of the bipolar international system within the rule-acceptance 9/11 terrorist attacks on the United States in the wake of the political crisis USA lived, and then in 2008 with the financial crisis of legitimate governance in the system, hegemony and the powers began to be questioned further. The decline experienced by the United States on the international stage has led to the fact that the rising powers are playing a more active role in the system. The rise of China in the system has been the most important issue of US foreign policy since the second quarter of the twentieth century, while highlighting the rhetoric that it can be a substitute power. The Chinese state, which continues to rise against the United States, plays an important role in the struggle for power and systemic transformation in the international arena. China's rising economic power, expanding trade and financial network, increasing military spending, the regional cooperation formations it has built, or increasing public diplomacy activities will shake the rise of the United States to play a more effective role in the system. In this study within the scope of a comprehensive literature review, it will also seek answers to the increasing rhetoric to change the direction of developments in the international system. As a result of the relative decline of the US's power over China, the doctrines set by China on the path to international relations have confirmed that China is a power that will not be limited to economic success and will go down the path of creating alternatives for systemic transformation in the long term; It is expected that it will take a very long time to end the US hegemony within the system due to its economic, military, political and cultural superiority. This study, within the scope of the Asian crisis in the period from trade war global power, the United States and the rising power, China, the competition between policies based on neorealist theory will be discussed within the framework of the 'security dilemma', the 'power transition' and 'balance of power' in accordance with the concepts will be analyzed. In the course of the study, research techniques based on the inductive method will be used using historical comparative research methods.