Trijenerasyon tesisinin gerçek zamanlı verilere göre enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analyses of a trigeneration facility with respect to real-time data
- Tez No: 731974
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, 300 yataklı Fatsa Devlet Hastanesinde bulunan 800 kWe kapasiteye sahip gaz motorlu bir trijenerasyon sisteminin, farklı dış hava sıcaklıklarına göre enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Sistemin belirli işletme noktalarından sıcaklık, basınç, debi vb. veriler aynı dış hava sıcaklığında en az üçer kez tekrar edilerek alınmış ve alınan ölçüm değerleri, ısıl sistemlerin analizinde yaygın olarak kullanılan EES (Engineering Equation Solver) yazılımı kullanılarak geliştirilen bilgisayar programına girilerek, enerji ve ısı transfer kapasite değerleri, ısıl verim, trijenerasyon sisteminin elemanlarında meydana gelen yok olan ekserjiler ve elemanların ikinci kanun verimleri incelenmiştir. Dış hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak, sistem ısıl veriminin %82,89 seviyesinden %87,29 seviyesine artış gösterdiği, sistemde yok olan toplam ekserjinin 38,2 kW azaldığı ve sistemin ikinci yasa veriminin %40,9'dan %42,9'a yükseldiği belirlenmiştir. Toplam yok olan ekserji içerisinde sistem elemanlarının yok olan ekserji oranları dikkate alındığında, en yüksek yok olan ekserji oranının, sırasıyla, gaz motoru, HW eşanjör ve IGK'da olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy and exergy analyses of a gas engine trigeneration system having a capacity of 800 kWe and 300 beds, located in Fatsa state hospital, were carried out according to the different outdoor temperatures. Temperature, pressure and flow rate etc. measurements from certain operating points of the system were obtained by repeating measurements at least three times at the same outdoor temperature, and these measurement values were inserted into the computer program developed by using the EES (Engineering Equation Solver) software, which is widely used in the analysis of thermal systems. Energy and heat transfer capacity values, thermal efficiency, exergy destruction values in the elements of the trigeneration system and the second law efficiency of the elements were investigated. Depending on the increase in the outside air temperature, the thermal efficiency of the system increased from 82,89% to 87,29%, the total exergy destruction in the system decreased by 38,2 kW, and the second law efficiency of the system increased from 40,9% to 42,9%. As the exergy destruction ratios of the elements in the total destroyed exergy was taken into consideration, it was determined that the highest exergy destruction ratios occurred in the gas engine, HW heat exchanger and IGK boiler, respectively.