Bir mobilya fabrikasında lokal havalandırma sisteminin analizi
Analysis of local ventilation system in a furniture factory
  1. Tez No: 96934
  2. Yazar: AHMET KAPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Ağaç İşleme Endüstrisinde üretimin kaçınılmaz gerekliliği olan endüstriyel havalandırma ve pnömatik malzeme taşıma sistemleri hakkında bilgi verilip, modüler mobilya üretimi yapan bir fabrikada emme sistemine ait kapasite hesaplan yapılmıştır. Endüstriyel havalandırma elemanları olan davlumbazlar, borular, dirsekler, aspiratörler ve ayırıcı filtre grupları tanıtılarak örnekler verilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda, Yeni Kenar İşleme Hattının debi ve tesisat direnci olarak yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak iyi bir aspirasyon sağlayabilmek için Yeni Kenar İşleme Hattı Talaş Emme Sisteminin hesaplanmış olan debi ve tesisat direnci değerlerine göre tekrar tesis edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, give information about industrial ventilation and pneumatic material handling systems that are unavoidable necessities of production in Woodworking Industry. Capacity calculations of dust collection system has been made fora factory where modular furniture is manufactured. Hoods, pipes, elbows, aspirators and filter groups are introduced with examples. As a result of calculations, The new line of edge shaping appears to be incapable of rate of flow and resistance of installation. This thesis ends with recommending, reestablish the dust collection system of The new line of edge shaping according to the calculated rate of flow and resistance of installation values to provide best industrial ventilation.