Bireysel çalgı flüt derslerinde geleneksel Türk müziğinin kullanılma durumunun incelenmesi
Investigation of the use of traditional Turkish music in individual instrument flute lessons
  1. Tez No: 732028
  2. Yazar: AYŞENUR SAVURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki üniversitelerin mesleki müzik eğitimi veren kurumlarında bireysel çalgı flüt derslerinde Geleneksel Türk müziğinin kullanılma durumlarını betimsel olarak ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma, bireysel çalgı flüt derslerinde Türk müziği kullanımına ne düzeyde yer verildiğinin belirlenmesi amacıyla tarama yöntemi kullanılarak nicel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde Türkiye'deki mesleki müzik eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının listesi çıkarılarak bu bölümlerdeki flüt öğretim elemanları tespit edilmiş ve mail yolu ile doğrudan iletişime geçilerek araştırma konusu ve önemi iletilmiştir. Gönüllülük esasına dayalı olarak öğretim elemanlarının araştırma sürecinde gönderilen anketi cevaplandırmaları beklenerek, alınan cevaplar muhafaza edilmiştir. Araştırmaya katılımcı olarak destek sağlayan bu öğretim elemanlarından toplanan anketler, veri analizine tabi tutularak elde edilen veriler raporlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to descriptively reveal the use of Traditional Turkish music in individual instrument flute lessons in universities in Turkey providing vocational music education. The research was carried out with quantitative methods using the scanning method in order to determine the level of use of Turkish music in individual instrument flute lessons. During the research process, the list of higher education institutions providing vocational music education in Turkey was made and flute instructors in these departments were determined and the research topic and importance were conveyed by direct communication via e-mail. On a voluntary basis, the instructors were expected to answer the questionnaire sent during the research process, and the answers received were preserved. The surveys collected from these lecturers who supported the research as participants were subjected to data analysis and the data obtained were reported.