Okul öncesi eğitimde rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine ilişkin öğretmen görüşleri: Yozgat ili örneği
Teachers' views on guidance and psychological counseling services in preschool education: the case of Yozgat province
  1. Tez No: 732041
  2. Yazar: RABİA BETÜL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK KARLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Yozgat ilinde görev yapmakta olan 24 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Bu araştırmada toplanan veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre okul öncesi öğretmenlerinin, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini; rehber öğretmenlerin yapmış olduğu“kılavuzluk”,“yardım”,“bilgilendirme”ve“iş birliği”hizmeti olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin görüşlerine göre veli ve öğretmenlerin rehberlik öğretmenine en çok; davranış problemleri, özel gereksinimi öğrenciler, uyum problemleri ve aile kaynaklı sorunlarla ilgili durumlarda ihtiyaç duydukları görülmüştür. Öğretmenlerin mesleki ve eğitsel rehberlik alanlarında kendilerini yeterli gördüğü; kişisel rehberlik alanında desteğe ihtiyaç duydukları görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin okul öncesi eğitim kurumlarında olması gerektiğini ancak aldıkları rehberlik hizmetlerinin yeterli olmadığını değerlendirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the opinions of preschool teachers on guidance and psychological counseling services. The study group of the research consists of 24 preschool teachers working in Yozgat. The research data were collected through the interviews by the researcher. A personal information form was used to determine the personal information of the participants in the study. The data collected in this research was analyzed with the descriptive analysis method. According to the results of the research, it has been determined that preschool teachers evaluate guidance and psychological counseling services as“guiding,”“informing,”,“assistance”and“cooperation ”services. According to teachers' opinions, parents and teachers also need the guidance teacher mostly in situations related to behavioral problems, special needs students, adaptation problems, and family-related problems. It was observed that teachers consider themselves competent in vocational and educational guidance fields, yet they need support in personal guidance. It was observed that preschool teachers evaluated that guidance and psychological counseling services should be in preschool education institutions but that the guidance services they received were not sufficient.