Ortaokul 5. ve 6. sınıf İngilizce öğretmenlerinin ikinci dil olarak İngilizce öğretiminde eğitici drama yöntemine ilişkin görüşleri
5th and 6th grade English teachers' views on the educational drama method in teaching English as a second language
  1. Tez No: 732043
  2. Yazar: ZAİKA TUĞÇE BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 5. ve 6. Sınıf İngilizce öğretmenlerinin ikinci dil olarak İngilizce öğretiminde eğitici drama yöntemine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 12 resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde 5. ve 6. Sınıf düzeyinde İngilizce ikinci dil eğitimi veren ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan izin belgesinde ismi geçen 12 resmi ve özel ortaöğretim kurumunda çalışan 26 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma modeli kapsamında olgubilim deseni kullanılmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi ve ATLAS T.I. 8 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin eğitici drama konusunda lisans öğrenim sürecinde eğitim almadıkları; fakat almak istediklerine yönelik görüşler bildirilmiştir. Ayrıca, eğitici dramanın İngilizce öğretimindeki faydaları olarak, ikinci dil öğretiminde akıcılığı sağlamak, etkileşimin arttırılması, öğrencilerin cesaretlendirilmesi, dersi daha eğlenceli hale getirmesi ve yaşayarak öğrenmeyi sağlaması özellikleri belirtilmiştir. Özel ve devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin İngilizce öğretiminde eğitici drama hakkındaki görüşlerinde farklılığın gözlenmediği; fakat özel okullarda görev yapan öğretmenler arasında eğitici drama faaliyetleri uygulayanların sayısının daha fazla olduğu anlaşılmaktadır. Okul yönetimi, öğrenci ve velilerin eğitici drama hakkındaki tepkilerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri değerlendirildiğinde ise, eğitici drama uyguladığını belirten öğretmenlerin olumlu tepkilerle karşılaştıkları belirtilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, eğitici drama yönteminin özellikle rol oynama yoluyla öğrenciler arasında etkileşim sağlayan bir yöntem olması nedeniyle bu alandaki eğitimdeki rolünün öğretmen görüşlerine dayanarak incelenmesinin ikinci dil eğitimine yöntemsel bir katkı sağlayabileceği ileri sürülebilir. İleri çalışmalarla, farklı eğitim kademelerinde eğitici dramanın İngilizce öğretimindeki etkisine yönelik araştırmaların yürütülebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine the opinions of 5th and 6th grade English teachers about using English as a second language to teach methods of educational drama. This research was conducted in 12 public and private secondary education institutions affiliated by the Yalova Provincial Directorate of National Education. Permission was obtained from the Yalova Provincial Directorate of National Education, which provides English second language education to the 5th and 6th grade levels in the 2020-2021 academic year. It consists of 26 teachers working in 12 public and private secondary education. In this study, phenomenological design was used within the scope of a qualitative research model and the data of the study were collected using by a form consisting of semi-structured open-ended questions developed by the researcher. The qualitative data obtained in the study were analyzed by content analysis method and ATLAS T.I. 8 software. According to the findings obtained in the study, it was observed that teachers do not receive training on educational drama during their undergraduate education; but there are opinions that they want to get training about the field of practice. In addition, the benefits of educational drama in English teaching are stated to provide fluency in second language teaching, to increase interaction, to encourage students, to make the lesson more enjoyable and to learn by experiencing. There was no difference in the opinions of teachers working in private and public schools about educational drama in English teaching; however, it is understood that among the teachers working in private schools, the frequency and preference of practicing educational drama activities is higher. When the opinions of the teachers regarding the reactions of the school administration, students and parents about the educational drama were evaluated, it was stated that the teachers who stated that they applied educational drama mostly encountered positive responses by school administration, parents, and students. Based on the findings it can be considered that examining the role of educational drama in this area based on teachers' opinions can make a contribution to second language education in terms of providing novel education methods, since the educational drama method is a method that provides interaction between students, especially through role playing. With further studies, it is assumed that studies on the effect of educational drama on English teaching at different educational levels could be conducted.