Bilgisayar oyunları konsept sanatında kurgu ve grafik tasarım; bir konsept sanatı kitabı uygulaması
Fiction and graphic design in concept art for computer games; application of a concept art book
- Tez No: 732044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZA SOYLUÇİÇEK VURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve evrimleşmesiyle ortaya çıktığı söylenebilecek bilgisayar oyunlarının, gelişimini sürdürdüğü günümüz eğlence dünyasındaki yeri oldukça büyüktür. Bilgisayar oyunlarının kimi zaman sadece eğlence, kimi zaman öğretme, kimi zaman ise eğitme maksatlı kullanıldığı örneklere rastlamak olasıdır. Bir bilgisayar oyunu amaç ve işlev bakımından her ne kadar farklı alanlara yönelirse yönelsin, kullanıcı/oyuncu ile etkileşime geçmek için görselleşmeye ihtiyaç duymuştur ve duymaya devam etmektedir. Bu ihtiyacın giderilmesi bağlamında bilgisayar oyunlarının görsel boyutunun ortaya çıkarılmasında grafik tasarımla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgisi bulunan alanlara başvurulduğu söylenebilir. Bilgisayar oyununun görsel temellerini hazırlayarak oyunun görselleştirilmesinde bir rehber görevi gördüğü söylenebilecek konsept sanatının bu alanlar arasında önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Karakter, mekan, eşya, arayüz, anahtar kare gibi unsurların görselleştirilmesinde öncü bir rol alan konsept sanatı, bu unsurları hayata geçirecek uzmanlar için kaynak görseller oluşturabilme özelliğiyle önemli bir yol gösterici olabilmektedir. Bu araştırma ile, konsept sanatı kapsamında ortaya çıkarılacak kurgu ve tasarım çalışmalarının üretim sürecine etkisi ile birlikte nasıl özgün ve etkili olabileceğinin ayrıntılı araştırılması, araştırmalar sonucunda toplanan veriler ile özgün bir kurgu etrafında etkili bir konsept sanatı çalışması ortaya çıkarılması yönünde önerilerin geliştirilmesi, geliştirilen bu önerilerden hareketle ortaya çıkacak çalışmalardaki işlevlerin açıklamalarının da yer aldığı, özellikle Türkiye'de konsept sanatı ile ilgilenen veya ilgilenecek sanatçı/tasarımcı ve araştırmacılar için -yerel bir kaynak olarak değerlendirilebilecek- örnek bir konsept sanatı kitabı (Concept Art Book/Digital Art Book) çalışmasının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Dört bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde konsept, konsept sanatı ve konsept tasarımı ile ilgili açıklamalara yer verilerek hakkında araştırma yapılacak konunun kavranması, konsept sanatı & tasarımının bilgisayar oyunları dahil olmak üzere yaygın olarak hangi alanlarda nasıl kullanıldığı incelenmiştir. İncelemelerin sonrasında birbirinden oldukça farklı alanlarda kullanılabilse de konsept sanatının üretim sürecine olan etkisine değinilmiştir. Bölümün son kısmında söz edilen ve incelenen konsept sanatı çalışmalarının yaygın olarak hangi yöntemlerle oluşturulduğu/oluşturulabileceği araştırılarak sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, konsept sanatı & tasarımının doğrudan bilgisayar oyunları ile ilgili olan alanları belirlendikten sonra araştırılarak incelenmiştir. Özellikle gerçekleştirilmesi hedeflenen uygulama çalışması adına bir bilgi altyapısı oluşturulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, önceki bölümlerde elde edilen verilerin ışığında, konsept sanatının özgünlük kapsamında bir bilgisayar oyununun izleyici/oyuncu tarafından nasıl akılda kalıcı, ayırt edici ve etkileyici bir görsel deneyime erişebileceği irdelenmiştir. Ardından çalışma sonunda gerçekleştirilmesi planlanan konsept sanatı kitabına yönelik örnek oluşturabilmesi amacıyla dünya çapında ses getirmiş yapımların kitapları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, önceki bölümlerden edinilen veriler ve yapılan incelemeler doğrultusunda, tez yazarı tarafından özgün olması hedeflenerek -Türk-Altay mitolojisi ağırlıklı- mitolojik unsurlardan esinlenmelerle oluşturulmuş bir fantastik hikaye kurgusu etrafında özgün konsept sanatı çalışmaları ortaya konarak oluşturulması hedeflenen etkili bir konsept sanatı kitabında bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be said that it emerged with the development and evolution of technology, but computer games have a great place in today's entertainment world, where they continue to develop. It is possible to come across examples where computer games are sometimes used for entertainment, teaching and educational purposes. No matter how different a computer game is in terms of purpose and function, it needs visualization in order to interact with the user/player. In the context of meeting this need, it can be said that the fields which are directly or indirectly related to graphic design are being applied to create the visual face of computer games. It can be stated that concept art, which can serve as a guide in the visualization of the game by preparing the visual foundations, has an important place among these fields. Concept art, which takes a leading role in the visualization of elements such as characters, places, objects, interfaces, and keyframes, can be an important guide for experts who will bring these elements to life, with its ability to create source images. This research aims to investigate how the fiction and design effects the production process with seeking originality and effectiveness within the scope of concept art in detail, developing proposals for an effective concept art work around an original fiction with the data collected, and, creating a concept art book based on these developments (With explanations of the functions) for being a local guide to artists who are interested in concept art (Especially for the artists in Turkey). In the first part of the thesis, which consists of four parts; explanations about concept, concept art and concept design are included, and understanding of the subject to be researched, and how concept art & design are commonly used in computer games are examined. After the examinations, the effect of conept art on the production process has been mentioned, although it can be used in quite different fields. In the last part of the chapter, commonly creation methods of the concept art works are researched and presented, which are mentioned and examined. In the second part, the areas of concept art & design that are directly related to computer games have been determined and investigated. In particular, an information infrastructure has been established for the implementation work that is aimed to be carried out. In the third part, how a computer game can reach a catchy, distinctive and impressive visual experience by the audience/player within the scope of originality of concept art is examined, in the light of the data obtained in the previous chapters. Then, the books of world-renowned productions were examined in order to set an example for the concept art book planned to be created at the end of the study. In the fourth chapter, a fantastic story setup was created by the author of the thesis, with the aim of being original inspired by mythological elements - mainly Turkish-Altaic mythology - , in line with the data obtained from the previous chapters and the examinations made. It has been brought together in an effective concept art book that is aimed to be produced by creating original concept art works around this fiction.