Bilecik ili Akpınar ve Düzdağ güneş enerji santrallerinin performanslarının PV syst programı yardımı ile karşılaştırılması
Comparison of the performances of Akpınar and Düzdağ solar power plants in Bilecik with the help of the PV syst program
- Tez No: 732061
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyada hızla artan nüfus ve sanayileşme enerji arzının taleplerine yetersiz kalmıştır. Enerji üretimi için fosil yakıtlı enerji kaynakları iklimsel bozulmalar ve çevre kirliliğine yol açması ile yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru yatırımlar sürekli yükselmiştir. Güneş'ten Dünya'ya ışınım yoluyla gelen enerji fotovoltaik sistemler ile elektrik üretimine dönüştürülür. Bu çalışmada, Bilecik ili için PVsyst simülasyon programı ile Metenorm 8.0 meteorolojik değerleri şebekeye bağlı örnek bir güneş enerji santrali projesinin tasarımı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. PVsyst simülasyon programından elde edilen veriler ile Düzdağ 999 kWhAC - 1146 kWhDC gücünde ve Akpınar 980 kWhAC - 1161 kWhDC gücünde Güneş Enerji Santrallerinde bulunan çift yönlü sayaçlardaki enerji üretim değerleri ve inverterlerin uzaktan izleme portal verileri karşılaştırılarak benzerlikleri, farklılıkları hesaplanmıştır. Tez çalışmasında iki ayrı konumda bulunan GES tesisleri için farklı markalarda ve modellerde bulunan güneş panelleri, inverterler ve trafolar ile ilgili karşılaştırmalar yapılıp santral verimleri hesaplanmıştır. Düzdağ GES tesisinde performans oranı %95 iken Akpınar GES tesisinde performans oranı %93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing population and industrialization in the world have fallen short of the demands of energy supply. Investments in renewable energy sources have steadily increased as fossil fuel energy sources for energy production lead to climatic degradation and environmental pollution. Energy from the Sun to Earth by radiation is converted into electricity generation by photovoltaic systems. In this study, the design of a sample solar power plant project with meteorological values of Metenorm 8.0 connected to the grid with the PVsyst simulation program for Bilecik Province is explained in detail. The similarities and differences were calculated by comparing the data obtained from the PVsyst simulation program with the energy production values and remote monitoring portal data of inverters in the two-way meters (SPP) with a power of Düzdağ 999 kWhAC - 1146 kWhDC and Akpinar 980 kWhAC - 1161 kWhDC. In the thesis study, comparisons were made with solar panels, inverters and transformers of different brands and models for (SPP) facilities in two different locations and the efficiency of the plant was calculated. While the performance rate at Düzdağ facility was 95%, the performance rate at Akpınar facility was 93%.