AA7075 matrisli Al2O3 ve grafit takviyeli hibrit kompozitlerin üretimi ve delinebilirliğinin araştırılması
Manufactured and investigation of drillability of AA7075 matrix Al2O3 and graphite reinforced hybrid composites
- Tez No: 732062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi ile üretilmiş üç farklı katkı oranına sahip (AA7075+%5 Al2O3+%2grafit, AA7075+%10Al2O3+%2 grafit, AA7075+%15Al2O3+%2 grafit) hibrit kompozit malzemenin kaplamasız karbür matkaplarla delinmesinde delme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü ve delaminasyon faktörü üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. İşleme deneyleri için çap 40x10 mm ebatlarında hibrit kompozit malzeme üretilmiştir. Üretilen hibrit kompozit numunelere sinterleme işleminden sonra mikroyapı analizi, yoğunluk ölçümü ve sertlik testleri uygulanmıştır. Delme işlemi için üç farklı kesme hızı, ilerleme miktarı ve 5 mm çapında kaplamasız karbür matkap seçilerek deneyler yapılmıştır. Delinen deliklerin yüzey pürüzlülükleri ve delme işleminden sonra deliklerde oluşan delaminasyon miktarı takım mikroskobu ile incelenmiş ve oluşan hasarlar bilgisayar ortamında ölçülmüştür. Deliklerin yüzey pürüzlülüğü ilerleme miktarının artmasıyla artmıştır. Yüzey pürüzlülüğünün takviye oranı arttıkça arttığı görülmüştür. İlerleme ve devir sayısının artması delik çıkışında delaminasyon miktarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of drilling parameters on surface roughness and delamination factor in drilling hybrid composite material with three different reinforcement ratios (AA7075+5% Al2O3+2% graphite, AA7075+10% Al2O3+2% graphite, AA7075+15%Al2O3+2% graphite) produced by powder metallurgy with uncoated drills were investigated. For the machining experiments, hybrid composite material with a diameter of 40x10 mm was produced. After sintering, microstructure analysis, density measurement and hardness tests were applied to the produced hybrid composite samples. Experiments were carried out by choosing three different cutting speeds, feed rates and uncoated carbide drills with a diameter of 5 mm for drilling. The surface roughness of the drilled holes and the amount of delamination in the holes after drilling were examined with a tool microscope and the resulting damages were measured in the computer environment. The surface roughness of the holes increased with increasing feed rate. It was observed that the surface roughness increased as the reinforcement ratio increased. The increase in feed rate and spindle speed increased the amount of delamination at the hole exit.