Kampüs içi otopark düzenlemelerinde sürdürülebilir otopark yönetimi
Sustainable parking lot management in campus parking lot arrangements
- Tez No: 732065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM SAPLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Public Administration, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yanlış kent içi ulaşım planları veya eksik planlama sonucu karşılaşılan trafiğin olumsuz tarafları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunların başında, araç trafiğindeki artışa bağlı uzun kuyruklar, toplu taşıma kullanım eksikliğine bağlı bireysel otomobil hacmindeki artışlar, merkezi yerleşkelerdeki belirli kesimlerdeki otopark eksiklikleri sayılabilir. Hızla artan dünya nüfusu sonucu, ekonomik ve teknolojik gelişmeler ve refah düzeyinin yükselmesi neticesinde tüm dünyada ve en önemlisi de ülkemizde olduğu gibi araç sayıları artmış ve bu da beraberinde otoparklara ihtiyaçları doğurmuştur. Kentlerdeki bu şekilde artan otopark gereksinimi otopark tasarımının önemli hale gelmesini sağlamıştır. Kent merkezlerinde olduğu gibi küçük ama yoğun araçları barındıran, dinamik akıma sahip üniversite kampüslerinde de otopark planlaması önemli bir konudur. Bu tez çalışması kapsamında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nin otopark alanları değerlendirilmiş ve gerek ülkemizde gerekse dünyada çok fazla değinilmeyen kampüs içi park etme yerleri incelenmiştir. Bu tez çalışması üniversitemiz olan Süleyman Demirel ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi otopark alanlarının hali hazırdaki durumlarının ortaya konarak kampüste var olan otopark ihtiyacının öğrenilmesi, kullanıcıların isteklerinin belirlenmesi için bir rehber olmuştur. Öncelikle üniversite otoparklarının alan ve geometrileri belirlenmiştir. Araç kapasiteleri elde edilmiş, her bir otoparktaki problemler tespit edilmiş ve problem çözümlerine doğru karar vermek için 558 adet anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ve bu sorular öğrenci, akademik ve idari personeller tarafından doldurulması için online olarak Google Forms ile gönderilmiştir. Yapılan anket çalışması gibi kullanıcı odaklı çalışmada, kampüs içinde bulunan açık veya kapalı otoparkları kullanan insanların otopark kullanım alışkanlıkları ve otoparklar ile ilgili istek ve tercihleri belirlenmiştir. Anket çalışması sonuçlarının objektif olarak değerlendirilebilmesi için öncelikle otopark kullanıcıları için gerekli ve önemli olan ortak faktörlerin ortaya konması ihtiyacı için veri madenciliği yöntemlerinden olan Karar Ağacı Yönteminden yararlanılmıştır. Daha sonra kaynak araştırması sonucu elde edilen planlama ve tasarım ilkeleri ile önceden yapılan gerek yerleşke içi gerek şehir içi çalışmalardan faydalanılarak Karar Ağacı Yöntemi sonucu elde edilen sonuçlar yorumlanmış, mevcut problemlerin iyileştirilmesine yönelik çözümler önerilmiştir. Ayrıca gelecekte yapılacak üniversite kampüs içlerine otopark iyileştirmesi çalışmalarında hangi kesimlere önem verilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In developing countries, the negative aspects of traffic as a result of wrong urban transportation plans or incomplete planning are frequently encountered. Among these, long queues due to the increase in vehicle traffic, increases in the volume of individual cars due to the lack of use of public transportation, and the lack of parking in certain parts of the central campuses can be counted. As a result of the rapidly increasing world population, economic and technological developments and the increase in the level of welfare, the number of vehicles has increased all over the world, and most importantly in our country, and this has led to the need for parking lots. This increasing need for parking in cities has made parking lot design important. Parking lot planning is an important issue in university campuses that have small but dense vehicles and have a dynamic flow, as in city centers. Within the scope of this thesis, the parking areas of Isparta Süleyman Demirel University and Isparta University of Applied Sciences were evaluated and the on-campus parking spaces, which are not mentioned much both in our country and in the world, were examined. This thesis study has been a guide to learn the parking needs of the campus and to determine the wishes of the users by revealing the current status of the parking areas of our university Süleyman Demirel and Isparta Applied Sciences University. First of all, the area and geometry of the university parking lots were determined. Vehicle capacities were obtained, problems in each parking lot were identified and 558 surveys were conducted to decide on the correct solution to the problem. And these questions were sent online with Google Forms to be filled by students, academic and administrative staff. In the user-oriented study, such as the survey study, the parking usage habits of the people who use the open or closed car parks in the campus and their wishes and preferences about the car parks were determined. In order to evaluate the results of the survey study objectively, the Decision Tree Method, which is one of the data mining methods, was used to reveal the common factors that are necessary and important for the parking lot users. Then, the results obtained as a result of the Decision Tree Method were interpreted by making use of the planning and design principles obtained as a result of the resource research, and both on-campus and urban studies, and solutions for the improvement of the existing problems were proposed. In addition, it has been determined which segments should be given importance in future university campus parking lot improvement works.