Türkiye ve Yunanistan özel eğitim sürecinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of the special education process in Turkey and Greece
  1. Tez No: 732073
  2. Yazar: MOUMPERA MACHMOUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ KENAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Özel Eğitim alanı günümüzde gittikçe önem kazanarak, dünyanın birçok yerinde çalışmalara konu olmaya devam etmektedir Özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından sonra, yaralıların ve sakatların sayılarının oldukça fazlalaşması bu alandaki gelişmelerin başmalasına büyük katkı sağlamıştır. Savaş sonrası sakat kalan bireylerin tedavisi ve rehabilitasyonu için adımların atılması ile Özel Eğitim alanı hız kazanmıştır. Bu araştırmada da, günümüzde gittikçe önemli hale gelen Özel Eğitim ile ilgili bir karşılaştırma çalışması yapmak amaçlanmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de uygulanan özel eğitim hizmetleri ile Yunanistan'da uygulanan özel eğitim hizmetleri, tarihsel gelişim, ilke ve amaçlar, özel eğitim gereksinimli bireylerin devam ettikleri kurumlar, uygulanan öğretim programları ve özel eğitim öğretmenlerinin yetiştirilmesi bakımından karşılaştırılmaktadır. Sıralanan boyutlar incelenip iki ülke arasındaki benzerlik ve farklılıkların saptanması amaçlanmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler doküman analizi yönteminden yararlanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın dökümanlarını, ulusal ve uluslararası raporlar, yönetmelikler, kanunlar, Türkiye ve Yunanistan'ın Millî Eğitim Bakanlığı yönetmelik ve rapoları, Eurydice raporları, ders programları oluşturmaktadır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda iki ülkenin de günümüzde hâlâ özel eğitim konusunda çeşitli problemler yaşadığı, Yunanistan'daki öğrenci oranlarının düşük olduğu, iki ülkenin de kaynaştırma oranını arttırmaya yönelik çabaları olduğu, Türkiye'deki programların daha fazla davranışçılık temelli olduğu, Yunanistan'ın ise hibrit yöntemlerden yararlandığı saptanmıştır. Bununla birlikte Yunanistan'da her programın diğer derslerle bağlantısını oluşturmak adına bir de disiplinlerarası müfredatının bulunması en büyük farklılıklardan birini oluşturmaktadır. Öğretmen eğitimindeki staj eksikliği ve personel sıkıntısı iki ülkenin ortak problemleri arasında bulunmuştur. Türkiye'nin özellikle üstün yeteneklilerin eğitimine yönelik yeni eğitim uygulamaları yapması gerekliliği ve iki ülkenin de erken eğitim ve aile eğitiminin geliştirilmesine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyduğu saptanmıştır. Ayrıca bireyselleştirilmiş eğitim planı geliştirme sürecinin daha iyi denetlenmesi ve öğretmenlerin bu konuda daha iyi yetiştirilmesi gerekliliği de ulaşılan sonuçlar arasındadır. Özel Eğitim alanında karşılaştırma çalışmalarının ulusal olarak az olması nedeni ile çalışmanın Özel Eğitim alanında alan yazına ve uygulamalara yönelik katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Özel eğitim hizmetlerinde var olan problemlerin saptanıp gerekli düzenlemelere yol göstermesi açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The field of Special Education emerges as a field that becomes more common in the researches, gaining importance day by day in many parts of the world. Especially after the First and Second World Wars, the rise in the number of injured and disabled people was instrumental in the initiation of innovations in this field. With the steps taken for the treatment and rehabilitation of disabled individuals after the war, the field of Special Education has gathered pace. In this study, it is aimed to make a comparative research about Special Education, which has become increasingly important nowadays. In the research, special education services implemented in Turkey are compared to those in Greece in terms of historical development, principles and objectives, institutions that individuals with special needs attend, implemented educational programs, and training of special education teachers. It is aimed to determine the similarities and differences between two countries by analyzing the listed aspects. The study was conducted by situation analysis, one of the qualitative research methods. The data were obtained by using the document analysis method. The documents of the study comprise national and international reports, regulations, laws, regulations and reports of the Ministry of National Education of Turkey and Greece, Eurydice reports, and syllabi. Descriptive analysis and content analysis methods were used in the data analysis. As a result of the study, it has been found out that currently both countries still experience various problems regarding Special Education, the student ratios in Greece are low, both countries have made efforts to increase the inclusion ratio, the programs in Turkey are more behaviorism based, while Greece benefits from hybrid methods. Nevertheless, one of the biggest differences comprises the existence of an interdisciplinary curriculum in Greece, in order to link each syllabus with other courses. The lack of internships in teacher training and the shortage of workforce have been identified among the common problems of both countries. It has been found out that Turkey needs to implement new educational practices especially for the education of gifted students, and both countries need projects regarding the development of early education and family education. Furthermore, the necessity of the better supervision of the development process for the individualized education programs and better training of teachers regarding this issue are among the findings. Due to the lack of the national comparative researches in the field of Special Education, it is hoped that the study will contribute to the literature and practices in the field of Special Education. It holds significance in terms of determining the existing problems in Special Education Services and guiding the necessary arrangements.