Turkish mothers' use of complement clauses in storytelling in relation to children's comprehension of complement clauses and theory of mind abilities
Türk annelerinin öykü anlatılarında kullandıkları yantümce yapılarının çocuklarının yantümce muhakemesi ve zihin kuramı becerileri ile ilişkisi
- Tez No: 732072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma 3-5 yaş arasındaki çocuklarda annelerin yan tümce kullanımının çocukların yan tümceleri anlama becerileriyle zihin kuramı becerileri arasındaki ilişkisini araştırmaktadır. 114 çocuğa yan tümce anlama becerisi testi, ifade edici ve alıcı dil becerisi testleri ve üç zihin kuramı testi verildi. Anne dili verisi toplamak için kelimesiz hikaye kitabı kullanıldı. Türkçedeki üç farklı yan tümce yapısı (bitimli, bitimsiz ve yalın) analiz edildi. Yan tümce yapıları durum belirten fiiller (fizyolojik, istek, motivasyon, duygu, ve zihin durumu) ve durum belirtmeyen fiiller içerip içermediklerine göre iki ana kategoride analiz edildi. Bu kategoriler durum ifadeleri içeren yan tümce yapıları ve durum ifadeleri içermeyen yan tümce yapıları olarak adlandırıldı. Ana fiil ve yan tümce fiilinin durum ifadesi belirten bir fiil olup olmadığına bağlı olarak üç farklı durum ifadesi kombinasyonu oluşturuldu. Birinci durum ifadesi kombinasyonunda yan tümce fiili durum ifadesi belirten bir fiildir. İkinci durum ifadesi kombinasyonunda ana tümce ve yan tümce fiilleri durum ifadesi belirten fiillerdir. Üçüncü durum ifadesi kombinasyonunda ana tümce fiili durum ifadesi belirten bir fiildir. Anne dilindeki yan tümce yapılarıyla çocukların yan tümceleri anlama becerisi arasında önemli bir ilişki bulunmamıştır. Bitimli yan tümce yapısındaki üçüncü durum ifadesi kombinasyonu, çocukların ikili yan tümceleri anlama becerileri ve alıcı dil beceriyle ilişkili bulunmuştur. Durum ifadeleri içeren yan tümce yapılarıyla çocukların zihin kuramı becerileri arasında bir ilişki bulunmamıştır. Çocukların yan tümce anlama becerileri, zihin kuramı becerileriyle ilişkili bulunmuştur ancak çocukların alıcı ve ifade edici dil becerileri kontrol edildiğinde aradaki önemli ilişki kaybolmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates mothers' use of complement clauses in relation to children's comprehension of complement clauses and theory of mind among 3-to 5-year-old Turkish speaking children. 114 children were given comprehension of complement clauses task, expressive and receptive language tasks, and three ToM tasks. Wordless storybook was used to collect maternal language data during storytelling. Three forms of complement clause structures (nonfinite, finite, and bare finite) were analyzed. Three complement clause structures were analyzed in two main categories. The categories were classified according to their inclusion of mental state verbs (i.e., physiological, desire, motivation, emotion, and cognitive) and nonmental state verbs. Three mental state combinations (MSCs) were also classified according to their use of mental state verb as main verb or complement verb in three complement clause structures. In first MSC, the complement verb is mental state verb. In second MSC, main verb and complement verb are mental state verbs. In third MSC, main verb is mental state verb. The results showed that the frequency of complement clause structures was not significantly related to children's comprehension of complement clauses. Mothers' use of third MSC in nonfinite complement clauses was significantly related to children's comprehension of double complement clauses and their receptive language. The frequency of complement clauses that include mental state verbs was not significantly related to ToM. Children's comprehension of double complement clauses was significantly related to ToM whereas the correlation was not significant after controlling for children's expressive and receptive language.