The historical development of African-American English and the importance of language for the culture, personality, identity of black Americans
Afro-Amerikan İngilizcesinin tarihsel gelişimi ve dilin siyah Amerikalıların kültürü, kişiliği, kimliği açısından önemi
- Tez No: 732082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dil, sadece bir iletişim aracı olmaktan daha fazlasıdır. İnsanların duygularını, deneyimlerini ve fikirlerini ifade edebilmelerinin yanı sıra, dilin hayatın çeşitli alanlarına açılan başka pencereleri de vardır. Bir dilden bahsettiğimizde, o dilin konuşulduğu toplumun kültüründe ve onu konuşanların kişiliklerinde kilit bir role sahip olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Kullandığınız dil, kimliğiniz ve sahip olduğunuz geçmişiniz hakkında birçok ipucu verebilir. Bu bağlamda, bu çalışma kültür, tarih, kişilik ve kimlik açısından Afro-Amerikan İngilizcesine odaklanmaktadır. Konuştuğunuz dil; kültürünüzü, değerlerinizi, bakış açılarınızı ve kişiliğinizi etkiler. Afro-Amerikan İngilizcesi de diğer tüm diller gibi, Afrikalı-Amerikalı toplumunun gerçeklerini gösterir ve toplumun birçok geleneğini de yeni nesillere aktarır. Bu nedenle, Afro-Amerikan İngilizcesi, Afrikalı Amerikalıların kültürel ve tarihsel gelişimine eşlik etmiştir. Bu çalışma, Afro-Amerikan İngilizcesinin Afrikalı Amerikalılar için ne anlam taşıdığını ve onların belirli geleneklerini, değerlerini ve karakteristik özelliklerini nasıl yansıttığını tartışıyor. Afro-Amerikan İngilizcesi, Afro Amerikalıların çoğunun kullandığı dil olduğundan, ABD'deki Afro-Amerikalılar hakkında bize birçok ipucu sunar. Buna göre, bu çalışma aynı zamanda dil ve Afro- Amerikalılar arasındaki güçlü ilişkiyi ve siyah Amerikalıların kültürel değerlerini konuştukları dil ile nasıl ifade ettiklerini de irdelemektedir. Bu bakımdan, Afro-Amerikan İngilizcesi, Afrika kökenli Amerikalılar toplumunu bir bütün olarak temsil eder. Kısacası, bu çalışmanın temel amacı, Afrikalı Amerikalıların dilini, kültürünü ve edebi türlerini inceleyerek siyah toplumun kültür, kimlik, kişilik ve tarih gibi temel bileşenlerine ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Language is more than just being a communicative tool. People can express their feelings, emotions, experiences, and ideas. Furthermore, language has other windows thatreflect several walks of life. If we mention a language, we cannot disregard the fact that each language has a key role in the culture of the society where it is spoken and the personalities of those who speak it. Furthermore, the language you use can reveal several clues about your identity and the history you own. In this respect, this study focuses on African American Vernacular English in terms of culture, history, personality, and identity. The language that you speak impacts your culture, values, perspectives, and personality. As to African American Vernacular English, like all other languages across the world, displays the realities of African Americans' society in the USA, as well astransmittingseveral conventions of society to the new generations. Therefore, African American Vernacular English has always contributed to African Americans' cultural and historical development. The study discusses what AAVE means for African Americans and how the language reflects their certain customs, values, and characteristic features. As African American Vernacular English is the language that most African Americans use, it presents a lot of insight into their society in the USA. Accordingly, this study also presents the strong relationship between the language and the black community and how black Americans incorporate their cultural values into theirlanguage. All in all, the goal of this study is to shed light on basic components of African Americans'society such as culture, identity, personality, and history by examining African Americans' language, culture, and literary genres.