Tonı Morrıson'ın Sula romanının siyah feminizm açısından incelenmesi
An analysis of Toni Morrison's novel 'Sula' in terms of black feminism
- Tez No: 897492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ÖZGÜR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Klasik feminizm teorisi orta sınıf beyaz kadınları merkeze alan bir bakış açısına sahiptir. Bu teorinin eksikliklerini ortaya koyan kesişimsellik bağlamının kapsayıcılığı sayesinde siyah feminizm ekolü gelişmiştir. Toni Morrison'ın Sula (1973) adlı romanı siyah feminist edebiyatının önemli örnekleri arasında yer almaktadır. Toni Morrison, eserlerinde Afro-Amerikan kültürünü, tarihini ve kadın erkek ilişkilerini her yönü ile ele alırken, siyah kadınların yaşamlarını, kimliklerini ve toplumsal rollerini sorgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı Sula (1973) romanında karakterlerin, olayların ve temaların siyah feminizm açısından analiz edilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde feminizm, siyah feminizm, kesişimsellik kavramları açıklanacak, bu teorilerin tarihsel gelişiminden ve bu sürece katkıda bulunan yazar ve aktivistlerden bahsedilecektir. İkinci bölümde Toni Morrison'ın hayatına, eserlerine ve siyah feminist bir kadın yazar olarak özelliklerine yer verilecektir. Üçüncü bölümde siyah feminizmin Sula (1973) romanında izleri takip edilerek, karakterlerin roman kurgusuna etkisi incelenecektir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulguların genel bir değerlendirmesi yapılarak Sula (1973) romanının edebiyattaki siyah feminizm ekolüne katkıları vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Classical feminism theory has a perspective that centers on middle-class white women. It is through the inclusivity of the intersectionality context, which exposes the shortcomings of this theory, that the black feminist movement has developed. Toni Morrison's novel Sula (1973) is among the important examples of black feminist literature. In her works, Toni Morrison deals with all aspects of African American culture, history and relations between men and women, while questioning the lives, identities and social roles of black women. The aim of this study is to analyze the characters, events and themes in the novel Sula (1973) in terms of black feminism. In the first part of the study, the concepts of feminism, black feminism, intersectionality will be explained, the historical development of these theories and the writers and activists who contributed to this process will be mentioned. In the second section, Toni Morrison's life, works and characteristics as a black feminist woman writer will be discussed. In the third section, the traces of black feminism in the novel Sula (1973) will be followed and the effect of the characters on the fiction of the novel will be analyzed. In the conclusion, a general evaluation of the findings will be made and the contributions of the novel Sula (1973) to the black feminist approach in literature will be emphasized.