Laparoskopik kolesistektomi sırasında batın içerisine sızan safra ve taşların batın içi etkilerinin deneysel çalışma ile gösterilmesi
Experimental study to demonstrate the intraabdominal effects of bile and stones infiltrating into the abdomen during laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 732084
- Danışmanlar: UZMAN FATİH ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Laparoskopik kolesistektomi semptomatik safra taşlarının tedavisinde seçkin bir yöntem olarak kısa bir sürede açık cerrahinin yerine geçmiştir. Bu yeni prosedür post-operativ daha az ağrı, hastanede kalış süresinin kısalması, brid ve insizyonel herniasyonun azalması, erken dönemde mobilizasyon ve daha iyi kozmetik sonuçlar nedeni ile tercih edilmektedir. Her cerrahi teknikte olduğu gibi, Laparoskopik kolesistektomi de beraberinde bazı sorunları getirmiştir. Bu komplikasyonlar per-op ve post-op dönemde izlenmektedir. Laparoskopik kolesistektomi esnasında olabilecek bir komplikasyonda, safra kesesinin perfore olmasıdır. Sıkça karşılaştığımız bu komplikasyon sonucu peritoneal kaviteye safra sızması ve safra taşlarının peritoneal kavite içerisinde dağılması gibibdurumlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu materyalleri peritoneal kaviteden uzaklaştırmak ise mevcut metodlar ile her zaman mümkün olmayabilir. Tezimde, periton için irritan olan bu safranın ve yabancı cisim özelliği gösteren taşların intraabdominal etkilerini ratlar üzerinde yaptığımız deneysel bir çalışma ile izleyip değerlendirdik. Kontrollü karşılaştırmalarda bulduğumuz sonuçların anlamlı olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic cholecystectomy as a prominent method in the treatment of symptomatic gallstones has quickly replaced the open surgery. This new procedure is preferred because of less post-operative pain, shorter hospital stay, reduced brid and incisional herniation, early mobilization and better cosmetic results. As with any surgical technique, laparoscopic cholecystectomy has brought some problems. These complications are observed in per-op and post-op periods. One complication that may occur during laparoscopic cholecystectomy is perforated gallbladder. As a result of this complication that we frequently encountered, we may encounter bile leakage into the peritoneal cavity and the distribution of gallstones in the peritoneal cavity. It may not always be possible to remove these materials from the peritoneal cavity with the available methods. In my thesis, we observed and evaluated the intraabdominal effects of saffron, which is irritant to the peritoneum, and stones with foreign body characteristics in an experimental study on rats. We found that the results we found in controlled comparisons were significant.