Laparoskopik kolesistektomi vakalarında ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus abdominis plane (tap) bloğun postoperatif analjezideki etkinliği
Effectiveness of transversus abdominis plane (tap) block in postoperative analgesia in case of laparoscopic cholecystectomies
- Tez No: 744259
- Danışmanlar: UZMAN GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Transversus abdominis plane (TAP) blok internal oblik ve transversus abdominis kasları arasındaki nörofasyal planın lokal anestezik ile doldurulması neticesinde batın ön duvarı nöral afferentlerin bloke edilmesini sağlayan yeni bir rejyonel anestezi yöntemidir. Biz bu randomize, kontrollü, çift kör klinik çalışmamızda TAP bloğun laparoskopik kolesistektomilerden sonraki ilk 24 saatlik postoperatif analjezik etkinliğini araştırdık Gereç ve yöntem: Laparoskopik kolesistektomi planlanan 60 hasta bupivakain (n=30) veya plasebo (n=30) ile TAP blok uygulanmak üzere randomize edildi. Bütün hastalara standart olarak postoperatif analjezi amaçlı IV tramadol içeren hasta kontrollü analjezi pompası takıldı; bunun dışında non steroid antienflamatuvar veya asetaminofen gibi herhangi bir analjezik verilmedi. Bütün hastalara genel anesteziyi takiben, cerrahi insizyon öncesinde, ultrasonografi rehberliğinde TAP blok her bir tarafa 20 ml bupivakain (%0,5) veya serum fizyolojik ile bilateral uygulandı. Bütün hastalar postoperatif 1, 6 ve 24. saatlerde tramadol kullanımı, ortalama ağrı skoru, vital parametreler, bulantı ve kusma açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: Transversus abdominis plane (TAP) block is a new regional anaesthetic technique that blocks abdominal wall neural afferents by introducing local anaesthetic into the neuro-fascial plane between the internal oblique and the transversus abdominis muscles. We evaluated its analgesic efficacy in patients during the first 24 postoperative hours after laparoscopic cholecystectomy, in a randomized, controlled, double-blinded clinical trial. Methods: Sixty patients undergoing laparoscopic cholecystectomy were randomized to undergo TAP block with bupivacaine (n=30) versus placebo (n=30) in addition to standard postoperative analgesia comprising patient-controlled IV tramadol analgesia without any other medicine like nonsteroidal antiinflammatory drugs and acetaminophen. All patients received a general anesthetic and, before surgical incision, a ultrasound guided bilateral TAP block was performed using 20 ml Bupivacaine (%0,5) or saline on each side. Each patient was assessed postoperatively by a blinded investigator for tramadol usage, average pain score, vital parameters, nausea, vomiting, at 1, 6, 24 h after surgery.