TBK, TKHK VE CISG bağlamında imal edilecek malların devrine ilişkin eser ve satım sözleşmesi ayrımı
Demarcation of contract of work and contract of sales in relation to transfer of goods to be produced within the context of Turkish Code of Obligations, Law on Protection of Consumers and CISG
- Tez No: 732112
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM M. ATAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma ile imal edilecek malların devrine ilişkin sözleşmenin eser sözleşmesi olarak mı satım sözleşmesi olarak mı değerlendirileceği sorunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Antlaşması ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle imal edilecek mallara dair sözleşmelerin sınıflandırılması yönünden sorunlar ortaya konulmuştur. Sonrasında bu sorunların çözüm önerileri niteliğinde Türk Borçlar Kanunu nezdinde, imal edilecek malların devrine ilişkin sözleşmelerde ayrımın nasıl yapıldığı ve yapılması gerektiğine yer verilmiştir. Bunun ardından Türk hukukunun bir parçası olan Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın imal edilecek malların devri konusunda sınırlamaları değerlendirilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun anlamında imal edilecek malların devrine ilişkin güncel problemlere yer verilmiş ve Avrupa Birliği Yönergelerinde bu konunun nasıl işlendiğine değinilmiştir. Sonuç olarak, anılan kanunlar çerçevesinde imal edilecek mallara ilişkin ne gibi benzerlik ve farklılıklar olduğu bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Türk hukukunda satım hukuku çerçevesinde olması gerektiği düşünülen kıstaslara ilişkin ise görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the question raised on whether contract of transfer of goods to be manufactured will be accepted as contract of work or contract of sales in the context of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods and the Law on Protection of the Consumer numbered 6502. First, problems related to the classification of contracts on the goods to be manufactured were discussed. Then, as a solution proposal for these problems, how the demarcation is made and should be made in contracts regarding the transfer of the goods to be manufactured under the Turkish Code of Obligations is mentioned. Besides, demarcations on the transfer of goods to be manufactured are discussed according to the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods, which is a part of Turkish law. Current problems related to the transfer of goods to be manufactured within the meaning of the Law on Protection of the Consumer are placed and how this issue is handled in the European Union Directives, is revealed. Finally, similarities and differences regarding goods to be manufactured within the framework of the aforementioned laws have been criticized within the scope of this study. Opinions are presented with regards to criterion on transfer of property of goods to be manufactured with regards to sales law under Turkish law.