Modern İpek Yolu: Bir Kuşak Bir Yol Projesi çerçevesinde Türkiye'nin dış ticareti üzerine değerlendirme
The modern Silk Road: An evaluation on Turkey's foreign trade in the framework of a Belt and Road Project
- Tez No: 732113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT BOZOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Transportation, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarihi İpek Yolu projesinin güzergâh ülkelerine ekonomik, politik ve kültürel etkileri referans alınarak modernize edilmiş ipek yolu projesi 2013 yılında Çin Halk Cumhuriyeti tarafından "One Belt One Road'' adıyla duyurulmuştur. Modern İpek Yolu projesi Asya, Afrika ve Avrupa'yı demir yolları, petrol boru hatları, doğal gaz boru hatları, limanlar ile karayolu, denizyolu ve ekonomi koridorları ile birbirine bağlayacaktır. Bu bağlantı ekonomik, politik ve kültürel açıdan olumlu sonuçlar doğuracaktır. Proje kısa vadede Doğu-Batı ticaretine canlılık kazandırmayı, ulaşımdaki engelleri kaldırmayı ve ülkeler arası artan diyalog ile daha fazla işbirliği, yatırım fırsatları vaad etmektedir. Uzun vadede Kuşak Yol sayesinde ülkelerin ihracat yapabilme kapasiteleri artacak ve yeni pazarlara ulaşmak eskiye nazaran daha kolay olacaktır. Projenin en önemli tarafların biri Türkiye'dir. Bulunduğu konum itibariyle Türkiye'nin desteği projeye dâhil oluşu Çin ve Kuşak Yol için çok önemlidir. Projede planlanan Orta Koridor hattında yer alan Türkiye projeye destek veren ülkelerden biridir. Projeye karşı duruşunu resmileştirmek adına Çin ile Türkiye arasında işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Türkiye'nin Kuşak Yol'dan beklentisi Çin ve projeye taraf olan diğer ülkeler ile olan dış ticaret hacmini arttırmaktır. Bu çalışmada Kuşak Yol Projesi ve projenin Türkiye'nin dış ticareti üzerine etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The modernized silk road project, based on economic, political and cultural effects on the itinerary countries of the historic Silk Road project, was announced in 2013 by Xi Jinping, president of the people's Republic of China as one belt one Road. The modern Silk Road project will connect Asia, Africa and Europe with railways, oil pipelines, natural gas pipelines, ports and road, sea and economic corridors. This link will have economic, political and cultural positive results. In the short term, the project promises to revive East-West trade, remove obstacles in transportation, and more co-operation with increased dialog between countries, and investment opportunities. In the long run, the belt road will increase the capacity of countries to export and it will be easier to reach new markets than before. Turkey is one of the most important parts of the project. Turkey's support as of its location is very important for China and the belt road. Turkey, which is on the planned Middle Corridor line, is one of the countries that support the project. Co-operation agreements have been signed between China and Turkey to formalize its stance against the project. Turkey's expectation of the belt Road is to increase the volume of foreign trade with China and other countries that are party to the project. In this study, the impact of the Generation Road Project and the project on Turkey's foreign trade will be assessed.