Gastronomik deneyimsel değerlerin tekrar ziyaret niyetine etkisi: Eskişehir örneği
The effect of gastronomic experiential values on revisit intention: The case of Eskisehir
  1. Tez No: 732115
  2. Yazar: HALİL CODA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN CANKÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir'i ziyaret eden turistlerin gastronomik deneyimsel değerlerinin tekrar ziyaret niyetine etkisini belirlemeye çalışmaktır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın tanımı (problem durumu, amaç-önem, kısıtlar) hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise gastronomi kavramı, Eskişehir gastronomi kaynakları, deneyimsel değer kavramı ve tekrar ziyaret niyeti değişkenleri ile ilgili alanyazın kapsamlı bir şekilde incelenerek kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama kısmının yer aldığı üçüncü bölümde yöntem, analizler ve bulgular; son bölümde ise elde edilen bulgulara yönelik sonuç ve öneriler geliştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması kapsamında Eskişehir'i ziyaret eden 399 yerli turistten anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Toplanan veriler demografik analizler, geçerlilik güvenirlik, açıklayıcı faktör analizi (AFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) analizlerine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları, yerli turistlerin Eskişehir ile ilgili bilgiye sosyal medya aracılığıyla ulaştığı, en çok ziyaret ettikleri yerlerin sokak yemekleri, yerel lokantalar ve fast food restoranlar olduğu ve bireysel seyahat tercih ettikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Hipotezlere ilişkin bulgulara bakıldığında, epistemik değer, sağlık değeri ve fiyat değerinin tekrar ziyaret niyeti üzerinde etkisi desteklenmiş olup duygusal değer, etkileşim değeri, tat-kalite ve prestij değerinin desteklenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to try to determine the effect of gastronomic experiential values of tourists visiting Eskişehir on their intention to revisit. In this context, in the first part of the study, information about the definition of the research (problem status, purpose-importance, constraints) is given. In the second part, a conceptual framework was created by examining the literature on the concept of gastronomy, Eskişehir gastronomy resources, the concept of experiential value and the variables of revisit intention. In the third part, which includes the application part of the research, the method, analyzes and findings; In the last part, conclusions and recommendations for the findings were developed. Within the scope of the application of the research, data were collected from 399 domestic tourists who visited Eskişehir by survey technique. The collected data were subjected to demographic analysis, validity and reliability, explanatory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA) and structural equation modeling (SEM). The results of the analysis revealed that local tourists reach information about Eskişehir through social media, the places they visit the most are street food, local restaurants and fast food restaurants, and they prefer individual travel. Considering the findings related to the hypotheses, the effect of epistemic value, health value and price value on revisit intention was supported, but it was determined that emotional value, interaction value, taste-quality and prestige values were not supported.