Gayrimenkul yatırım fonları ve gelişimlerine yönelik öneriler
Real estate investment funds and suggestions for development
  1. Tez No: 732135
  2. Yazar: ÖMÜR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKBALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Gayrimenkulün en önde gelen servet saklama aracı olması ile de ilişkili olarak gayrimenkul yatırım fonları (GYF) son yıllarda önemi hızla artan“alternatif yatırım araçları”nın önde gelenlerindendir. Gayrimenkul yatırımlarının bazı avantajları ve olumsuz özellikleri mevcut olup GYF'ler gayrimenkul yatırımlarının olumsuz özelliklerinden bazılarına çözüm içermektedirler. Çalışmamızın temel amacı, 2014'ten itibaren mevzuatımızda yer alan ve son dönemlerde sayısı ve fon toplamı hızla artan GYF'lerin gelişimine yönelik önerilerin ortaya konulmasıdır. GYF'lerin gelişimine yönelik öneriler, GYF kurucusu portföy yönetim şirketlerinin yöneticilerinden yüzü yüze gerçekleştirilen anket yöntemiyle temin edilen verilerin analiz edilmesiyle ortaya konulmuştur. Gerek pazarın neredeyse tamamını temsil eden şirketlerin araştırmaya dahil edilmesi gerekse katılımcıların GYF'ler konusundaki uzmanlık seviyeleri dikkate alındığında temin edilen verilerin ve araştırma sonuçlarının dikkate değer olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that real estate is the leading store of wealth, real estate investment funds (REIFs) are among the leading“alternative investment instruments”, which have rapidly gained importance in recent years. Real estate investments have some advantages as well as negative features to some of which REIFs provide solutions. The main purpose of our study is to put forward suggestions for the development of REIFs, which have been included in our legislation since 2014 and whose number and total fund value have increased remarkably in recent years. These suggestions have been established by means of analyzing the data obtained via face-to-face surveys among the executives of the portfolio management companies that found REIFs. Given both the comprehensive inclusion of the companies that represent almost the entire market into the research and the level of expertise of the participants on REIFs, our research data and results are significant.