İslami gayrımenkul fonu değerlendirme çalışması
Islamic realestate funds corrective study and proposed pattern
  1. Tez No: 552872
  2. Yazar: GAMAL SHOEIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHARF DAUABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırma, İslami yatırım fonları ve bu fonlarla ilgili riskleri ve bu fonların çeşitli türlerini ile İslami yatırım fonların sözleşmelerinin yasal süreçleri ve sözleşme taraflar arasındaki yasal düzenlemelerin nasıl olduğuna dair bilgi vermektedir. Araştırma, ayrıca gayrimenkul , gayrimenkul çeşitlerine yönelik yeni satış yöntemlerine değinen İslami yatırım fonları için bir model olarak gayrimenkul fonlarına odaklanmaktadır. Gayrimenkul yatırım fonunun farklı unsurlarını ve baştan sona kadar yapılan işlemleri ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Bu araştırmada, Arap bölgesi ve Türkiye'deki çeşitli fonları mukayeseli olarak analiz ederek karşılaşılan sorunları ve bunların nasıl üstesinden gelineceğine değinilmiştir. Çalışmanın sonunda mevcut fonların daha verimli ve etkili olmaları için bazı yararlı önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada ayrıca, küçük ve orta gelirli yatırımcıların mevcut fonları gereken ölçüde talep etmedikleri , ancak yeterli bilgi sahibi olmadan yatırım portföyleri oluşturduklarını da değinmiş. Birkaç örnek olay çalışmasıyla , karşılaşılan sorunlara ve bu sorunlara getirilebilecek çözümlerin üzerinde durulmuştur. Araştırmanın sonunda, İslami fonların bulunduğu ülkede ekonomik gelişime sağlayacağı katkıyı artırmak adına bir çözüm sunan, Küçük ve Orta Ölçekli Fon adı verilen yeni bir fon türü için entegre bir model tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with Islamic investment funds and their various types with the risks associated with them and the legalization of the related contracts as well as the legal adjustment of the relationship between the parties related to the Fund from the Board of Directors and the Director of Investment and others. The research also focuses on real estate funds as a model for Islamic investment funds, which touched on the property and its characteristics and the new selling methods. It explained in detail the different elements of the real estate investment fund and the procedures that are carried out from the beginning till the end of the fund. This research analyzed several funds in the Arab region and Turkey and showed the problems they face and how to overcome them. At the end of the analysis of funds, the study provided some useful additions to the existing funds in their current form to be more efficient and effective. The study also pointed out that investors with small and medium income do not accept existing funds to the extent required, but they set up investment portfolios without sufficient knowledge. Several examples were mentioned, problems and proposed solutions were mentioned. At the end of the research, an integrated model was introduced for a new type of fund called Small and Medium Funds, which provides many solutions for this sector to contribute to building the economy better.