4-6 yaş Kuran kursu öğreticilerinin öğretim yöntem ve teknikleri konusundaki görüşleri
Opinions of 4-6 year-old Quran course teachers on teaching methods and techniques
- Tez No: 732134
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİD YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapan öğreticilerin öğretim yöntemleri konusundaki görüşlerini ortaya koymak ve kurslarda karşılaşılan sorunların tespit edilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun İl Müftülüğü bünyesinde bulunan 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapan 37 öğretici oluşturmuştur. Veriler 20.11.2020-20.02.2021 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış form kullanılarak yazılı olarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışmaya katılan 4-6 yaş Kur'an Kursu öğreticilerinin çoğunluğunun 35-41 yaş aralığında olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğreticilerin sırasıyla drama yöntemi, eğitsel oyun tekniği ve anlatım yöntemini kullandığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan 4-6 yaş Kur'an Kursu öğreticilerinin çoğunluğunun öğretim yöntemlerinin kullanımı konusunda kendisini yeterli görmediği ve geliştirmesi gerektiğine inandığı belirlenmiştir. Öğrenci merkezli yöntemleri yeterince kullanamadıklarını ifade eden öğreticilerin bu durumu öğrenci özelliklerine bağlı problemler, okul yapısına dair problemler, araç ve gereç sıkıntısı, öğretim yöntemleri konusunda yeterli donanıma sahip olmama gibi nedenlere dayandırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out using the qualitative research method and case study design in order to reveal the opinions of the teachers working in the Qur'an courses for the ages of 4-6 under the Presidency of Religious Affairs on the teaching methods and to identify the problems encountered in the courses. The sample of the research consisted of 37 instructors working in the Qur'an courses for 4-6 years old within the body of Samsun Provincial Mufti. The data were collected in written form using a semi-structured form between 20.11.2020-20.02.2021. Descriptive analysis method was used in the evaluation of the data. As a result of the research, it was determined that the majority of the 4-6 year old Qur'an Course instructors participating in the study were in the 35-41 age range. According to the findings obtained in the research, it was determined that the teachers used the drama method, the educational game technique and the narration method, respectively. It was determined that the majority of the 4-6 year old Qur'an course instructors who participated in the research did not consider themselves sufficient in the use of teaching methods and believed that they should improve. It has been determined that the instructors, who stated that they could not use student-centered methods adequately, attributed this situation to problems related to student characteristics, problems related to school structure, shortage of tools and equipment, and not having sufficient equipment in teaching methods.