İlişkisel pazarlamanın ihracat performansına etkisi: Yalova ili üzerine bir araştırma
The impact of relationships marketing on export performance: A study in Yalova province
  1. Tez No: 732141
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE LEYLİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı ihracat faaliyeti gösteren işletmelerin uluslararası pazarlama operasyonlarında ilişkisel pazarlamanın önemi hakkında farkındalıklarını arttırmaktır. Teknolojinin gelişmesi ile insanların birbirleriyle olan iletişimleri konum gözetmeksizin bir tık ile mümkündür. Bu da insanların dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir konuda ilişkiler geliştirmesini sağlamıştır. Ülkeler için ihracatın önemi büyüktür. İletişimin kolaylaştığı geniş imkanlara sahip 21. yy de küresel pazarlarda büyük rekabetler yaşanmaktadır. Bu rekabette işletmeler çeşitli pazarlama stratejileri geliştirmekte, birbirleriyle yarışmaktadırlar. Bu stratejilerden biri olan ilişkisel pazarlama kavramı müşteriyi elde tutmayı amaçlayarak, ilişkiler geliştirmeyi içermektedir. Böylece klasik pazarlamanın aksine yeni müşteri arayışında olmaksızın eldeki müşterilerle düzenli ve uzun süreli alış veriş ilişkisi geliştirmeye imkan sağlar. İlişkisel pazarlama, pazarlama karmasını müşteriye göre şekillendirerek müşteri sadakatini sağlamaya çalışmaktadır. Çalışmada Yalova'da ihracat yapan 105 işletmeye ilişkin ihracatta ilişkisel pazarlama ölçeği ve ihracat performansı ölçeğini içeren anketler gönderilmiştir. Bu bakımdan ilişkisel pazarlamanın ihracat performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen bilgilere göre Yalova'daki işletmelerin ilişkisel pazarlama oryantasyonları hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca işletmelerin ilişkisel pazarlama stratejilerinin, pazarlama stratejilerinin başarısını değerlendirme de önemli bir yere sahip ihracat performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu bakımdan bu çalışma literatür araştırmasında ulaşılabildiği kadarıyla Türkçe literatürde ilk çalışmalardan birisidir.
Özet (Çeviri)
3 The study aims to enhance the exporting firms' awareness and understanding of the importance of relationship marketing strategy in handling international marketing operations. Communication between people is possible with one click, regardless of location with the development of technology. So people can build relationships on any subject with each other, no matter where they are in the world. Export has fundamental importance for the countries. Global marketing includes huge competition in 21 st. the century that has wide possibilities and communication facilitates. In this competition, firms develop a range of marketing strategies and pit one against another. One of the strategies is Relationships Marketing concept includes building relationships with customers by aiming customer retention. Thus, unlike conventional marketing, it enables to development of long-term and regular relationships with existing customers without seeking new customers. Relationship Marketing tries to ensure customer loyalty by shaping the marketing mix according to the customer. The surveys were sent to 105 firms that are exporting from Yalova in the study. In this way, the effect of relationship marketing on export performance can be examined. Besides will be informed about the Export Relationship Marketing Orientation of Firms and observed impact of relationship marketing on export performance, which has an important place in evaluating the success of marketing strategies. In this aspect, it will be one of the first study in the Turkish literature.