Dijital pazarlamanın e-ihracat üzerine etkisi
The impact of digital marketing on e-exports
- Tez No: 1017229
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya ticareti, küreselleşmenin etkisiyle birlikte dinamik bir dönüşüm süreci içerisindedir. Özellikle dijitalleşmenin hız kazanması ve COVID-19 pandemisi sonrası ortaya çıkan yeni tüketim modelleri, müşteri tercihlerini ve işletme stratejilerini köklü biçimde değiştirmiştir. Bu değişim, işletmeleri geleneksel ticaret yöntemlerinin ötesine geçmeye ve dijital kanallar aracılığıyla küresel pazarlara entegre olmaya zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda e-ihracat, firmalar için düşük maliyetli ve ölçeklenebilir bir uluslararasılaşma modeli olarak öne çıkarken; dijital pazarlama yetenekleri bu sürecin en stratejik bileşeni haline gelmiştir. Bu çalışma, işletmelerin sahip olduğu geleneksel ve dijital pazarlama yeteneklerinin, e-ihracat ve genel firma performansı üzerindeki etkisini ampirik bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırma; dijital pazarlama yeteneğinin e-ihracat performansındaki belirleyici rolünü, geleneksel pazarlama yeteneklerinin finansal ve ilişkisel performans üzerindeki etkilerini ve pazarlama inovasyonunun performans boyutuna sağladığı katkıyı 68 üretici firmadan toplanan verilerle ampirik olarak sınamaktadır. Araştırma kapsamında geliştirilen hipotezler, geleneksel pazarlama yeteneklerinin finansal ve ilişkisel performans üzerindeki temel etkisini koruduğunu, ancak dijital pazarlama yeteneklerinin e-ihracat performansı ve pazar genişleme stratejilerinde çok daha belirleyici bir rol üstlendiğini varsaymaktadır. Çalışma, pazarlama yeteneklerini sadece tek bir boyutta değil, dijital ve geleneksel olarak ayrıştırarak literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Elde edilecek bulguların, özellikle KOBİ'lerin dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik etmesi, e-ihracat engellerinin aşılmasında dijital yetkinliklerin önemini ortaya koyması ve literatürdeki stratejik pazarlama çalışmalarına teorik katkı sunması beklenmektedir. Bu doğrultuda çalışma, işletmelerin rekabet avantajı sürdürülebilirliği için yetenek setlerini nasıl optimize etmeleri gerektiğine dair çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global trade is undergoing a dynamic transformation process driven by globalization. In particular, the acceleration of digitalization and the emergence of new consumption models following the COVID-19 pandemic have fundamentally changed customer preferences and business strategies. This change has forced businesses to move beyond traditional trading methods and integrate into global markets through digital channels. In this context, e-export stands out as a low-cost and scalable internationalization model for companies, while digital marketing capabilities have become the most strategic component of this process. This study aims to examine the impact of traditional and digital marketing capabilities possessed by businesses on e-export and overall company performance within an empirical framework. To this end, the study empirically tests the decisive role of digital marketing capability in e-export performance, the effects of traditional marketing capabilities on financial and relational performance, and the contribution of marketing innovation across performance dimensions, using data collected from 68 manufacturing firms. The hypotheses developed within the scope of the research assume that traditional marketing capabilities maintain their fundamental impact on financial and relational performance, but that digital marketing capabilities play a much more decisive role in e-export performance and market expansion strategies. The study aims to fill a gap in literature by examining marketing capabilities not just in a single dimension, but by distinguishing between digital and traditional approaches. The findings are expected to guide SMEs in their digital transformation processes, highlight the importance of digital competencies in overcoming e-export barriers, and contribute theoretically to strategic marketing studies in literature. In this regard, the study offers solutions on how businesses should optimize their skill sets to ensure the sustainability of their competitive advantage.