Barbecue as a social space in American culture and narratives
Amerikan kültürü ve anlatılarında sosyal bir alan olarak barbekü
- Tez No: 732143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS MÜLAZIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, American Culture and Literature, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ateş, insan yaşamının başlangıcından itibaren, insanlığın gelişiminin ve hatta evriminin çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Yemek pişirmek için bir araç olarak ilk kullanımından itibaren, insanların tüm canlılardan ayrılmalarının hızlanmasına yardımcı olmuştur. Ülkeden ülkeye değişen bir pişirme yöntemi olarak ateş, başta Amerikalılar olmak üzere tüm dünya mutfaklarında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Barbekü, bir yemek pişirme yöntemi olmasının yanı sıra, zamanla Amerikan kültürünün ayrılmaz bir parçası hatta sembolü haline gelmiştir. Bir Amerikan ailesinin bir kettle bell barbekü etrafında sürekli tasviri, Amerikan Rüyası tasvirlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün bile, barbekü birçok kültürel, sosyal, politik ve ekonomik çatışmanın merkezinde yer almaktadır. Cooked: A Story of Transformation kitabının ünlü yazarı Michael Pollan, kitabında şöyle diyor:“…deneyimlerime göre sadece iki şey ırkı aşma gücüne sahiptir: Vietnam ve barbekü”(2013). Pollan'ın iddiası, barbekünün Amerikan kültürüne ne kadar derinden nüfuz ettiğini göstermektedir, ancak çalışması üçüncü şahısların görüşlerini vermekle sınırlı kalıp, ırksal ve cinsiyete dair ayrımları kendi bakış açısıyla incelemekten yoksundur. Buradan hareketle, barbekünün Amerikan hayatındaki önemini pek çok açıdan ele almayı hedefleyen bu Yüksek Lisans tezi, farklı ırkların barbeküyü ne zaman ve nasıl kendilerine mal ettiklerini aydınlatmak ve barbekü etrafındaki cinsiyet farklılıklarını teorik bir temelle ilişkilendirmek için barbekü hakkında bir bakış açısı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, barbekünün köklerini ve Amerikan kültüründeki tarihsel gelişimini sosyal, ekonomik ve politik açılardan örnekler vererek, toplumdaki toplumsal cinsiyete özgü konumunu, barbeküyü çevreleyen erkek-kadın dikotomileri ve ırksal ayrımlar arasında bir temel oluşturan feminist-vegan eleştirilerini göz önünde bulundurup, örneklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
From the early beginnings of human life, fire has become a crucial part of human development and evolution. From its first usage as a tool for cooking, it helped humans to accelerate their divergence from all living creatures. Changing from country to country, fire as a cooking method has an irrevocable place in the cuisines all around the world, especially for the Americans. Apart from being a food cooking method, barbecue, in time became an inseparable part even a symbol for American culture. Constant portrayals of an American family around a kettle bell barbecue are an inseparable part of American Dream depictions. Even today, barbecue is in the center of many cultural, social, political and economic conflicts. Michael Pollan, the famous writer of Cooked: A Story of Transformation argues in his book that,“…only two things in my experience have had the power to transcend race: Vietnam and barbecue”(2013). His argument shows how deep barbecue has penetrated into the American culture, but his study lacks the examination of specific racial, gender and class distinctions related to barbeque. This study aims to develop a viewpoint about barbecue to enlighten when and how different races adopted barbecue as their own and associate gender differences around the barbecue on a theoretical basis. This thesis aims to examine the roots of barbecue and its historical development in American culture by giving examples from social, economic and political perspectives, by considering and examining its gender-specific position in society, the feminist-vegan critiques that form a basis between the male-female dichotomy and racial distinctions surrounding barbecue.