Danişmendli Beyliğinin dış siyaseti
Foreing policy of Danismend segniority
- Tez No: 627984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Malazgirt Meydan Savaşı'ndan sonra Anadolu'da kurulan beyliklerinden biri de Danişmendli Beyliği idi. Sultan Alparslan savaşa katılan ünlü komutanlarına 'fethedilen toprak fethedenin malıdır' sözleriyle onları Anadolu'nun fethi için cesaretlendirmiştir. Bu amaçla Anadolu'ya gelen Danişmend Gazi 1071 yılında Orta Anadolu'yu fetherek Beyliği kurmuş, kısa sürede bu beyliği adeta devlete dönüşmüştür. Anadolu Coğrafyasında Danişmendli Beyliğinin yanı sıra yine birçok beylik kurulmuştu. Bunlar Danişmendliler, Saltuklular, Artuklular, Mengücekliler, Çaka Beyliği. Ahlatşahlardır. Bu bölge de elbette komşu beylikler ve Bizans ile sıcak temaslar kaçınılmazdı. Asırlar öncesinden gelen 'Ülke Hanedanın ortak malıdır' anlayışı Danişmendlilerde de karşımıza çıkmaktadır. Çünkü Danişmend Gazi'nin torunları bu anlayışa sadık kalarak sınırları genişletmekten kaçınmadığı gibi tahtı ele geçirmek için de mücadeleyi hiçbir zaman bırakmamışlardır. Bu dönemde diğer Türk beylikleri göre Türkiye Selçuklu Devleti bir adım önde iken Danişmendli Beyliği, Emir Gazi ve Melik Muhammed döneminde sınırlarının oldukça genişleterek zaman içinde dengeleri değiştirdiğini de görmekteyiz. Özellikle Türk Beyleri birbirlerinden kız alıp verme yoluyla akrabalık ilişkisi kurmuşlardır. Bu evlilikler aracılığıyla hem iç işlerinde birbirlerini kontrol altına almışlar hem de dışarıdan gelebicek tehlikelere karşı ittifak yapmışlardır. Bu ittifakların en önemlisi Haçlılara karşı olandır. Danişmendli ve diğer Türk beyleri arasında anlaşmazlık varken bile düşmana karşı birlikte hareket edilmiştir. Danişmendli Beyliği'nin Anadolu topraklarının Türkleşmesi ve İslamlaşması açısından önemi büyüktür. Çalışmamızı hazırlarken bu beyliğin diğer Türk Beylikleri ve gayrimüslüm devlet ile ilişkilerini dönem kaynakları ve ikinci el kaynaklarına başvurarak değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
After Malazgirt Battle, one of the segniorities founded in anatolia was Danişmend Segniority, Alparslan encouraged his famous commanders who took part in the battle by saying“The conquered land is the property of the ones who conquered it.”For the conquest of Anatolia, for this purpose, Danişmend Ghazi come to Anatolia and in 1071 he founded the segniority by conquering Middle Anatolia. In a very short time, the segniority almost became a state. Along with Danişmend Segniorty, there were a lot of segniorities in Anatolian territories. These were Saltuks, Artuqids,Mengüceks; shortly the other Turkısh segniorities, Byzantine in the east and Antioch Princeps in the South are the examples of some of them. In this territory, the close contact between Byzantine and the neighbour segniorities was inevitable. The mentality of“ the country is the common property of the dynasty.”Which ariginated centuries ago, can be seen in Danişmend Segniority, too. Because the grandsons of Danişmend Ghazi-abiding by this mentality-not only avoided expanding frontiers, but also never gave up the struggle for the throne. We, also see that Danişmend Segniority, which was under the suzerainty of Turkısh Seljuk Empire, changed the balances in time by expanding its frontiers during the reing of Emir Ghazi and Melik Muhammed. Notably, Turkısh seigneurs established relationships by means of marriages. With these marriages, they both got the control of one another at domestic affairs and also allied with each other. The most important one of these alliences was the one against the Crusaders. Even when there was disunity between other Turkısh seigneurs and Danişmend seigneurs, they overcame it by taking joint action against the enemy. Danişmend Segniority was of great importance in terms of Turkization and İslamisation of Anatolia. While preparing our study, we have tried to explain the relationships of this segniority with other Turkısh Segniorities and non-muslim states by applying the sources of the term and the second hand ones.