Ortaokul öğretmenlerinin geleceğe yönelik tutumlarının demografik değişkenler ve iş durumu değişkenlerine göre incelenmesi
Examination of secondary school teachers' attitudes to the future according to demographic and work condition variables
  1. Tez No: 732160
  2. Yazar: YAKUP TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TİBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı Batman ilinde bulunan resmi ve özel ortaokullarda aktif görevli öğretmenlerin geleceğe yönelik tutumlarının; demografik değişkenlere (cinsiyet, eğitim düzeyi, branş, medeni durum ve çocuk sahibi olup olmama) ve iş durumu değişkenlerine (hizmet süresi, görev tipi ve görev yeri) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışma grubu 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Batman ilinde görev yapan 508 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin geleceğe yönelik tutumlarını tespit etmek ve veri toplamak amacıyla Bodur ve Seren (2020) tarafınca geliştirilmiş olan 'Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik ve iş bilgilerini toplamak amacıyla da araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini analiz etmek amacıyla Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri tercih edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet, eğitim düzeyi, branş, medeni durum ve çocuk sahibi olma gibi demografik değişkenlere göre ortaokul öğretmenlerinin geleceğe yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Hizmet süresi, görev tipi ve görev yeri gibi iş durumu değişkenlerine göre ise ortaokul öğretmenlerinin geleceğe yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre geleceği düşünme ve planlama, olumlu gelecek tasarımı, yenilikçi olma ve geleceği yönetme alt boyutları arasındaki ilişkinin pozitif yönde, yüksek seviyede ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Ortaokul öğretmenlerinin geleceğe yönelik tutumlarının genel anlamda 'iyi' düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the attitudes of teachers working actively in public and private secondary schools in Batman province towards the future; is to examine whether there is a significant difference according to demographic variables (gender, education level, branch, marital status and whether or not they have children) and job status variables (Length of service, duty type and place of duty). The study group consists of 508 teachers working in the province of Batman in the 2021-2022 academic year. In order to determine teachers' attitudes towards the future and to collect data, the ' Attitude Scale For The Future' developed by Bodur and Seren (2020) was used. The 'Personal Information Form' prepared by the researcher was used to collect the demographic and job information of the teachers. Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) tests were preferred to analyze the data of the study. The obtained data were analyzed with SPSS 26 program. As a result of the research, no significant difference was observed in the attitudes of secondary school teachers towards the future according to demographic variables such as gender, education level, branch, marital status and having a child. A significant difference was observed in the attitudes of secondary school teachers towards the future according to the variables of employment status such as length of service, type of duty and place of duty. According to another result of the research, the relationship between the sub-dimensions of thinking and planning for the future, positive future design, being innovative and managing the future was found to be in the positive direction, at a high level and statistically significant. It can be said that the attitudes of secondary school teachers towards the future are generally at a 'good' level.