Hegelci diyalektik mantık: Çelişkiden bütünselliğe
Hegelian dialectical logic: From conradiction to holistic
- Tez No: 732176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET NASİH ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyalektik ile ilgili karşılaşılan en büyük zorluklardan biri, diyalektiğin belirli kalıplarda ifade edilebilecek bir yapıya sahip olmaması ve geniş anlamsal çerçevelerde karşılık bulabilmesidir. Anlamsal bütünlüğün sağlanamadığı diyalektiğin varlık, değer ve düşüncede kullanımı ile birlikte, doğru düşünmenin formunu belirleyen genel mantık anlayışındaki yeri ve ilişkisini belirleyebilmek önemlidir. Tarihsel süreçte yapılan çalışmalar, diyalektiğe soyut ve ussal belirlenimler kazandırmıştır. Diyalektiğe ussal belirlenim kazandıran Hegel'e göre diyalektik, varlığın kendini gerçekleştirme bilimi olarak ifade edilmelidir. Varlığın kendini gerçekleştirme bilimi olan Hegel felsefesi, Hegel Mantığında Çelişkiden Bütünselliğe konu başlığıyla ele alınacaktır. Çalışmamızın konusu ile bağlantılı olarak amacımız, karşıtlığın birliği ve bunların çatışması üzerine kurulu olan Hegel diyalektiğini ve yine onun diyalektiği ekseninde, sistem kazanan mantığının genel yapısını ortaya koymak olacaktır. Bu yüzden geniş anlamsal çerçeveye sahip diyalektiğin varlık, değer ve düşüncedeki kullanımına dikkat edilerek, doğru düşünmenin formunu belirlediği kabul edilen genel mantık ile ilişkisi bağlamından yeniden incelenmesi önem arz etmektedir. Ancak bu çalışmada varılmak istenen nokta, Hegel'in diyalektik kavramından hareketle geliştirmiş olduğu mantığında, karşıtların birliği ve çelişkisinden, gerçekliğin ifadesini bulduğu bütünselliğe geçişini tarif etmektir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest difficulties encountered in studies on dialectics is that dialectics does not have a structure that can be expressed in certain patterns and can be found in broad semantic frameworks. The dialectic tehere semantic integrity cannot be achieved; It is important to be able to determine the place and relationship in the general understan ding of logic that determines the form of correct thinking, together with its use in existence, value and thought. Studies carried out in the historical process have brought abstract and rational determinations to the dialectic. According to Hegel, who gave rational determination to dialectics, dialectics should be expressed as the science of self-realization of existence. In the Hegel museum, which is the revival of being itselfs, Hegel will be discussed with the subject from contradiction to totality. In connection with the subject of our study, our aim will be to reveal the Hegelian dialectic, which is based on the unity of opposites and their conflict, and the general structure of his logic that gains a system on the axis of his dialectic therefore, the dialectic with a wide semantic framework; Iti is important to re-examine it in the context of its relation with general logic, which is accepted to determine the form of correct thinking, by paying attention to its use in existence, value and thought. However, the point to be reached in this study is to describe the transition from the unity and contradiction of opposites to the totality in which reality finds its expression, in the logic that Hegel developed based on the concept of dialectic.