Vücut kitle indeksine göre normal ve kilolu kadınların intrauterin inseminasyon başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between intrauterin insemination success in normal and weight women according to body mass index
- Tez No: 732225
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
İnfertilite en az 12 ay düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması durumudur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) infertiliteyi dünya çapında bir sağlık sorunu olarak belirtmektedir. Erkek veya kadınlarda bir dizi sebebe bağlı olmakla beraber çiftlerdeki obezite de dikkat çeken bir etiolojik faktördür. DSÖ obeziteyi insan sağlığını olumsuz etkileyen aşırı yağ birikimi olarak tanımlamaktadır. Değerlendirilmesinde de en çok kullanılan yöntem vücut kitle indeksi (VKİ)'dir. Bu indekste 25'in üzeri fazla kilolu , 30'un üzeri ise obez kabul edilmekte ve dünyada bir salgın olarak artış göstermektedir. Obezite fertiliteyi etkilemekle beraber tedavi başarısını da etkilemektedir. Pek çok çalışma kilo kaybı ile spontan ovulasyon oranlarının arttığını , gebelik oranlarında artış olduğunu ve uygulanan tedavilere yanıtta iyileşme olduğunu göstermektedir. Gebelik planlayan obez kadınlara kilo vermelerini sağlayacak özel programlar planlanmalı ve uygulanmalı. Üreme sağlığı ve maliyet etkinliği açısından gebe kalma yolculuğuna optimal kilo hazırlığı yapılarak çıkılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Infertility is the situation where pregnancy does not occur despite at least 12 months of regular and unprotected intercourse. The World Health Organization states infertility as a worldwide health problem. Although it depends on a number of reasons in men or women, obesity in couples is also a remarkable etiological factor. WHO defines obesity as excessive fat accumulation that adversely affects human health. Body mass index (BMI) is the most widely used method in the evaluation of it. In this index, over 25 is considered overweight and over 30 is considered obese and it is increasing as an epidemic in the world. Obesity affects fertility as well as the success of treatment. Many studies show that spontaneous ovulation rates increase with weight loss, an increase in pregnancy rates and an improvement in response to treatments. Special programs should be planned and implemented to help obese women who are planning pregnancy to lose weight. In terms of reproductive health and cost-effectiveness, the journey of conception should be started with optimal weight preparation.