The impact of organizational creativity on management and employee performance: An empirical study at Erbil Technology College and Cihan University
Örgütsel yaratıcılığın yönetimi ve çalışan performansı üzerindeki etkisi: Erbil Teknoloji Koleji ve Cihan Üniversitesi'nde ampirik bir çalışma
- Tez No: 732224
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Organizasyon yaraticiliğinin yönetim ve çalişan performansi üzerindeki etkisi Birincil veriler, bu çalışma için bir anket kullanılarak toplanmıştır. Anket 5-Likert ölçeği kullanılarak tasarlanmış ve dört yüz otuz beş (435) anket uygulanmıştır. Çevrimiçi bir yaklaşım-Google formu ve bir saha araştırması kullanılmıştır. Araştırma aracının uygulanması için durum çalışması olarak iki akademik kurumdan seçilen çalışanlar ve yönetim kullanılmıştır. Bu çalışmada bağımsız değişken örgütsel yaratıcılık, bağımlı değişkenler ise incelenen kurumların çalışan performansı ve yönetim performansıdır. Sosyal Bilimler Paketi (SPSS), araştırma bulgularını rapor edebilmek ve analiz edilen verilere dayanarak geçerli bir sonuç çıkarabilmek için bu çalışma için toplanan verileri analiz etmek için kullanılan başlıca araştırma analiz aracıydı. Demografik ve Frekans, Tanımlayıcı, Cronbach Alfa, Normallik, Korelasyon Regresyon analizi, Varyans Analizi (ANOVA), F-testi ve T-testi bu çalışma için toplanan verilerin analizinde kullanılan analizlerden bazılarıdır. Benzer şekilde, bu çalışmadan elde edilen sonuç ve bulgular, kurumlarda örgütsel yaratıcılık, yönetim performansı ve çalışanların performansı arasında önemli bir etki olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları ve bulguları, benzer bulgular bildiren, örgütsel yaratıcılık üzerine daha önceki bazı ampirik çalışmalarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
The impact of organizational creativity on management and employee performance in two selected academic institutions in Erbil. Primary data was collected through the use of a questionnaire for this study. The questionnaire was designed using the 5-Likert scale, and four hundred thirty-five (435) questionnaires were administered. An online approach-Google form and a field survey were used. As a case study for administering the research tool, selected employees and management from the two academic institutions were used. The independent variable in this study is organizational creativity, while the dependent variables are employee performance and management performance of the institutions under study. Package for Social Sciences (SPSS) was the major research analysis tool used to analyze the collected data for this study in order to be able to report the study findings and draw a valid conclusion based on the analyzed data. Demographic and Frequency, Descriptive, Cronbach's Alpha, Normality, Correlation Regression analysis, Analysis of Variance (ANOVA), F-test, and T-test were some of the analyses used in analyzing the collected data for this study. Similarly, results and findings from this study indicated that there is a significant impact between organizational creativity, management performance, and employees' performance in the institutions. The results and findings of this study align with some other earlier empirical studies on organizational creativity that also reported similar findings.