Üstün yetenekli bireylerin algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal istismarı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between perceived parent attitudes and emotional abuse of gifted individuals
  1. Tez No: 732239
  2. Yazar: BÜŞRA İLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli bireylerin algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal istismarı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma modeli olarak uygun örnekleme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ortaokul kademesinde okuyan üstün yetenekli tanısı almış bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Anketi, Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği: Anne-Baba Formu, Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler sosyal bilimler için istatistik programı (SPSS) kullanılarak araştırma ölçeklerine ilişkin betimleyici analiz, ikili karşılaştırmalar için t testi, çoklu karşılaştırmalarda One Way ANOVA, farklılaşmanın kaynağını belirlemek amacıyla Tukey testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üstün yetenekli bireylerin algılanan ebeveyn tutumlarının, algılanan duygusal istismar düzeylerinin ve ergen öznel iyi oluş düzeylerinin demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, ebeveyn eğitim düzeyleri, ebeveyn medeni durumu ve sosyoekonomik düzey) açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Üstün yetenekli bireylerin algılanan ebeveyn tutumları ile algılanan duygusal istismarı arasında; algılanan ebeveyn tutumları ile öznel iyi oluşları arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between perceived parental attitudes and emotional abuse of gifted individuals. Appropriate sampling model was used as the research model. The sample of the study consists of individuals who have been diagnosed as gifted at secondary school level. Demographic Information Questionnaire, Perceived Emotional Abuse Scale: Parent Form, Adolescent Subjective Well-Being Scale and Family Evaluation Scale were used to collect data in the research. Descriptive analysis of research scales, t-test for paired comparisons, One Way ANOVA for multiple comparisons, Tukey test to determine the source of differentiation were applied to the data obtained as a result of the research, using the statistical program for social sciences (SPSS). According to the results of the research, it has been determined that the perceived parental attitudes, perceived emotional abuse levels and adolescent subjective well-being levels of gifted individuals show significant differences in terms of demographic variables (age, gender, class level, parent education levels, parent marital status and socioeconomic level). Between the perceived parental attitudes of gifted individuals and their perceived emotional abuse; It has been determined that there are significant relationships between perceived parental attitudes and subjective well-being.