Arazi ve arsa düzenlemeleri mevzuatında yapılan değişikliklerin uygulamalar ile irdelenmesi: Konya Meram ilçesi örneği
Examining the changes made in the land readjustment regulation with applications: Konya Meram district example
- Tez No: 900062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yerleşimlerin ve yerleşime açılacak bölgelerin planlı, sağlıklı, sürdürülebilir gelişimini sağlamak amacıyla arazi kullanım ve yapılaşma kararları getiren imar planlarının bütüncül uygulama yöntemi olarak arsa ve arazi düzenlemeleri (AAD) gelmektedir. İmar planlarının araziyle ilişkisini sağlayan AAD, düzenli bir kentleşmenin gereksinimi olan arsaların üretilmesini ve planlamayla bölgenin ihtiyacı olan umumi ve kamu hizmet alanlarının, düzenlemeden kaynaklı meydana gelen değer artışları karşılığında alan eşitliği üzerinden düzenleme alanında bulunan arazi ve arsalardan % 45'e kadar kesinti yapılarak elde edilmesini sağlayan işlemler bütünüdür. Planlamaya ve imar planlarının uygulama yöntemlerine ilişkin mevzuat altyapısını oluşturan 09.05.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3194 sayılı İmar Kanununun, AAD'yi içeren 18. maddesinde 2019 yılında kapsamlı değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliğe bağlı olarak AAD yönetmeliği de 2020 yılında“Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik”ile tamamen yenilenmiştir. AAD'de yapılan mevzuat değişikliğinin getirdiği etkilerini analiz edip değerlendirmek amacıyla Konya İli, Meram İlçesinde 3 farklı bölgede, bir adet eski mevzuat hükümlerine göre tescil edilen AAD sahası, yeni mevzuata uygulanmış, iki adet AAD sahası yürürlükteki yeni mevzuat hükümlerine göre tescil edilmiş olup eski mevzuata göre yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca koruma amaçlı imar planı bulunan bölgede bir adet AAD uygulaması üzerinde inceleme yapılmıştır. Çalışma kapsamında, uygulama alanı olarak seçilen AAD sahalarında, düzenleme sahalarının tespit esasları, düzenleme sınırının geçirilmesi, umumi hizmetlere ve kamu hizmetlerine ayrılan yerlerin oluşturulması, düzenleme ortaklık payı oranı esasları, düzenleme ortaklık payından karşılanacak alanların öncelik sıralaması, düzenleme ortaklık payının alınamadığı durumlar, ikinci kez DOP kesintisi yapılabilmesi, kamu tesis alanlarına yönelik kamu ortaklık payı olarak kesinti şeklinde hisselendirme uygulamasının kaldırılması vb. ana başlıklarda yapılan mevzuat değişikliklerinin olumlu ve olumsuz etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plot and land regulations (AAD) are the holistic implementation method of development plans that bring land use and construction decisions in order to ensure the planned, healthy and sustainable development of settlements and areas to be opened for settlement. AAD, which ensures the relationship between development plans and land, ensures the production of lands required for an orderly urbanization and the public and public service areas needed by the region through planning, by deducting up to 45% from the lands and plots in the regulation area through area equality in return for the value increases arising from the regulation. It is a set of transactions that provide A comprehensive amendment was made in 2019 to the 18th article of the Zoning Law No. 3194, which came into force on 09.05.1985, which constitutes the legislative infrastructure regarding planning and implementation methods of zoning plans. Due to this change, the AAD regulation was completely renewed in 2020 with the“Regulation on Land and Plot Regulations”. In order to examine the effects of the legislative change made in AAD, the AAD application, which was completed in accordance with the provisions of the repealed regulation and registered in 2019 in an area of 66.84 ha within the borders of Konya Province, Meram District, Uluırmak District, was re-done and compared in accordance with the provisions of the current regulation. In the application area, which mostly consists of unlicensed buildings with a height of 1-2 floors, new public and public service areas have been created by increasing the floor area coefficient and floor height for urban development and urban transformation with the revision of the zoning plan. Within the scope of the study, in the AAD area no. changes regarding the priority order of the fields, the amendment to the title of the regulation in cases where the partnership share cannot be received, the change in the ability to make a second DOP deduction, and the removal of the public partnership share rate application, etc. The positive and negative consequences of the legislative changes made under the main headings were tried to be determined.