Farklı sıklıkla yapılan pliometrik antrenmanların voleybol oynayan çocuklarda anaerobik güç ve çeviklik üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of plyometrics trainings done with different frequency on volleyball playing children in terms of strenght and agility
  1. Tez No: 732269
  2. Yazar: HARUN KÜTÜKCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı sıklıkla uygulanan pliometrik antrenmanların voleybol oynayan çocuklarda anaerobik güç ve çeviklik gelişimi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya haftada 3 gün pliometrik antrenman yapan 9, haftada 1 gün pliometrik antrenman yapan 10 ve kontrol grubu 9 olmak üzere 28 gönüllü sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların yaş, boy, kilo ortalamaları sırasıyla 12,32±0,72; 152,55±8,06; 49,44±11,88 olarak belirlenmiştir. Pliometrik antrenman grupları 6 hafta boyunca voleybol antrenmanları ile birlikte D3 grubu haftada 3 gün, D1 grubu haftada 1 gün voleybol antrenmanları ile birlikte pliometrik antrenmana katılmışlardır. Kontrol (K) grubu ise sadece teknik voleybol antrenmanı yapmıştır. 6 hafta boyunca uygulanan antrenman programı neticesinde vücut kompozisyonu ve motorik özelliklere ait sonuçlar ön test-son test olarak grup içinde ve gruplar arasında karşılaştırılmış ve tüm istatistiksel analizler SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin normal dağılım göstermediği Shapiro Wilk's testi ile anlaşılmıştır. Grupların ön test son test sonuçları Wilcoxon testi ile; gruplar arası karşılaştırmalar ise Kruskal Wallis H testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of plyometrics trainings done with different frequency in terms of anaerobic strenght and progress of agility. With the attendance of 9 students who do plyometrics training three days in a week, 10 students who do plyometrics trainings once a week and 9 students in control group, in total 28 voluntary students took part in this study. The average of age, height and weight rates of the children taking part in this study are specified respectively 12,32±0,72; 152,55±8,06; 49,44±11,88. Plyometrics training groups, in addition to the volleyball trainings done for 6 weeks, D3 group joined plyometrics training three days a week while D1 group joined plyometrics training along with volleyball training once a week. However, control group only had technical volleyball training. As a consequence of training programme having been done for 6 weeks, results of body composition and motoric characteristics are compared as pre and post tests both in a group and among the groups, and SPSS22 packet programme were used in all statistical analysis. At the end of the research, that attained datas's not showing normal distribution were understood by Shapiro Wilk's . The pre and post test results of groups were measured by Wilcoxon test and comparisons among groups were measured by Kruskall Wallis H test.