Bazı oksit ilavelerinin jeopolimerlerin termal davranışları üzerindeki etkileri
Effects of some oxide additions on the thermal behaviour of geoploymers
  1. Tez No: 732273
  2. Yazar: BERK USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Seramik karolarda kullanılan sırlar ürünleri hem dış etkilerden korumanın yanında görsel açıdan da zenginleştirerek istenilen renk ve dokuları oluşturmamızı sağlar. Kullanılan reçetelere göre sırlar farklı özelliklere sahip olup farklı performans değerlerine sahiptir. Bu özellikler mat, parlak, opak gibi görsel özellik ve emniyet sağlayan kaymazlık özellikleri de gösterebilir. Yeni geliştirilen sırlar sentez amorf alkali silikat esaslı malzemelerden de üretilebilmektedir ve bu yeni gelişme hem üretim kolaylığı hem de ürün iyileştirmeleri açısından büyük önem arz etmektedir. Görsel açıdan zenginleştirmek için kullanılan sırlarda pişme sonrasında bazı durumlarda sır ve pigmentler arasındaki etkileşim sonucu tahmin edilemeyen veya istenmeyen renkler oluşabilmektedir. Bu istenmeyen durum hem kalite kayıplarına hem de ekonomik kayıplara mal olabilmektedir. İstenmeyen renklere karşı daha fazla boya oksit kullanımına yol açarak bu durumlar düzeltilebilir. Bu çalışmanın amacı ürünlerin performansını etkilemeden istenilen veya istenmeyen renk oluşumlarını pigment-sır etkileşimleri bakımından ele alınarak incelemek ve uygun kompozisyonlar hazırlayarak yapı, özellik, performans kriterlerine uygun olan amorf alkali silikat esaslı malzemelere çeşitli oksit ilaveleri yaparak termal davranışlarını bozmadan, mat yüzey özelliklerini kristal yerine morfolojiden sağlayan mat sırlar eldesidir. Çalışmalarda kullanılan farklı mol oranlarında olan amorf alkali silikat malzemelere çinko oksit, kalsiyum oksit ilaveleri yapılarak istenilen renk uzayları elde edilmiştir. Elde edilen renk uzaylarına sahip yüzeyler standart olarak kullanılan sırlardan mat bir yüzey oluşturmuştur. Oluşan yüzeylerin matlıkları kristal oluşumundan ziyade morfolojiden sağlanmıştır. Bunun yanı sıra sırların kullanılabilirliği için TS EN 10545 standartlarına uygun kimyasallara dayanım ve lekelenme dayanımı testlerini geçmiştir. Elde edilen sırlar renk değişimlerinin yanında kayma direnci özelliğini de sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TThe glazes used in ceramic tiles not only protect the products from external influences, but also enrich them visually, allowing us to create the desired colors and textures. According to the recipes used, glazes have different properties and have different performance values. These features can also show visual properties such as matte, glossy, opaque, and non-slip properties that provide safety. Newly developed glazes can also be produced from synthetic amorphous alkali silicate-based materials, and this new development is of great importance in terms of both ease of production and product improvements. In some cases, unpredictable or undesirable colors may occur as a result of the interaction between the glaze and pigments after firing in glazes used for visual enrichment. This undesirable situation can cause both quality losses and economic losses. These situations can be corrected by causing more dye oxide to be used against undesirable colors. The aim of this study is to examine the desired or undesirable color formations without affecting the performance of the products. By considering them in terms of pigment-glaze interactions and by preparing appropriate compositions, adding various oxides to the amorphous alkali silicate-based materials that meet the structure, property and performance criteria, without disturbing their thermal behavior, they change the matte surface properties from morphology instead of crystal. matt glazes are obtained. The desired color spaces were obtained by adding zinc oxide and calcium oxide to the amorphous alkali silicate materials with different mole ratios used in the studies. The surfaces with the obtained color spaces created a matte surface from the glazes used as standard. The opacity of the formed surfaces was obtained from morphology rather than crystal formation. In addition, it has passed the chemical resistance and staining resistance tests in accordance with TS EN 10545 standards for the usability of glazes. It has been observed that the glazes obtained have the property of slip resistance as well as color changes.