Resim sanatında Osmanlı-Alman ilişkileri (1839-1923)
Ottoman-German relations in painting (1839-1923)
- Tez No: 732301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
“Resim Sanatında Osmanlı- Alman İlişkileri (1839-1923)”başlıklı çalışmada, Osmanlı ile Alman imparatorlukları arasında 19. yüzyılın ilk çeyreğinde başlayan ve Cumhuriyet'in kuruluşuna dek süren resim sanatındaki etkileşimler üzerinde durulmuştur. İki imparatorluk arasında kültürel etkileşimin yoğun olduğu 1839-1923 yılları arasındaki döneme odaklanan bu çalışma, 16. yüzyılda başlayıp 19. yüzyılın ilk çeyreğine kadar savaşlar, ticari antlaşmalar ve karşılıklı elçilerle kurulan diplomatik ilişkileri irdeleyerek tarihsel süreçteki gelişimin sürekliliğini takip etmiştir. Değişken bir seyirle sürdürülen ilişkilerde iki ülke arasındaki kültürel aktarım sağlayıcılarının tüccarlar, zanaatkarlar ve gezginler olduğu gözlemlenmiştir. İki imparatorluk arasında diplomatik ve kültürel bağların kurulmasında Alman elçisi Busbecq'in müstesna bir yeri olmuştur. Busbecq, 16. yüzyılda kaleme aldığı“Türk Mektupları”nda, hakkında bilgi aktardığı Türkler, Alman İmparatorluğu'yla 19. yüzyılın sonuna kadar diplomatik, kültürel ve ticari ilişkilerini sürdürürken; I. Dünya Savaşı'nda ittifak kurmaları iki imparatorluk arasındaki temasları yeni bir boyuta taşımıştır. Osmanlı ve Alman İmparatorlukları arasında tüccarlar, gezginler ve Alman sanatçılarla sürdürülen ilişkiler; siyasi, ekonomik ve kültürel etkileşimlerle güçlenmiştir. Bu çalışmanın odaklandığı dönem bu karşılıklı girdileri somut verilerle irdelemektedir. İki imparatorluğun, ilk karşılaşmaları Osmanlı sanatına doğrudan etki etmediği gözlenmiş ise de Alman resim sanatında Osmanlı imgesinin farklı çağrışımlarla sıkça konu edinildiği bilinmektedir. Tez çalışmamız kapsamında ele alınan dönemde kurulmuş diplomatik ilişkiler; Osmanlı kentlerinde resim yapan Alman sanatçılar, Almanya'ya resim ya da sanat eğitimi için giden Osmanlı tebaasına mensup öğrenciler, Almanlar tarafından oluşturulan sanatsal faaliyetler ve belli başlı etkileşim konularını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Ottoman-German Relations in the Art of Painting (1839-1923)”, the interaction between the Ottoman and German empires in the art of painting, which started in the first quarter of the 19th century and lasted until the foundation of the Republic, was emphasized. Focusing on the period between 1839-1923, when the cultural interaction between the two empires was intense, this study followed the continuity of the development in the historical process by examining wars, commercial agreements and diplomatic relations established with mutual ambassadors from the 16th century to the first quarter of the 19th century. It has been observed that the cultural transfer providers between the two countries are traders, craftsmen and travelers in the relations maintained with a variable course. The German ambassador Busbecq had an exceptional place in establishing diplomatic and cultural ties between the two empires. Busbecq, in his“Turkish Letters”written in the 16th century, conveyed information about the Turks, while maintaining diplomatic, cultural and commercial relations with the German Empire until the end of the 19th century; The alliance between the two empires in the First World War took the contacts to a new level. Relations between the Ottoman and German Empires with merchants, travelers and German artists; strengthened by political, economic and cultural interactions. The period that this study focuses on examines these mutual inputs with concrete data. Although it has been observed that the first encounters of the two empires did not directly affect Ottoman art, it is known that the Ottoman image is frequently the subject of German painting with different connotations. Diplomatic relations established in the period covered within the scope of our thesis; German artists painting in Ottoman cities, students belonging to Ottoman subjects who went to Germany for painting or art education, artistic activities created by Germans and certain interaction subjects.