Öğretmen görüşlerine göre Viyana'da Türkçe öğretiminin sorunları ve çözüm önerileri
Problems of Turkish teaching in Vienna according to teachers' opinions and solution suggestions
- Tez No: 732316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada Avusturya/Viyana'da yaşayan Türk çocukların Türkçe dil becerilerini, söz varlıkları ve dil bilgisi durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak olgubilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. Çalışmada incelenen olgular Viyana'da yaşayan Türk çocukların Türkçe dil becerileri, söz varlığı ve dil bilgisi ve Viyana'da Türkçe öğretiminin nitelikleridir. Bu olguları tespit etmek amacıyla belirlenen araştırma grubu STK'larda görev yapan ve derslerini Türkçe işleyen 9 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“yapılandırılmış görüşme”kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ile incelenmiş, oluşturulan temalar betimsel analiz yapılarak yorumlanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere göre Avusturya/Viyana'da yaşayan Türk çocukların Türkçe dil becerilerinde yazma becerisi, en sıkıntılı beceri olarak tespit edilmiştir. Konuşma becerisinde ise en çok“kod aktarımı”na rastlanmıştır. Bunun yanı sıra yöresel ağız ve Almanca aksan da sık karşılaşılan sorunlardandır. Dinleme becerisinde ise sıkıntılar yaşayan çocukların, genelde dinlediklerini anlamadıkları söylenmektedir. Okuma becerisinde ise çocuklar genelde okumaya yeni geçmiş gibi yavaş ve heceleyerek okumaktadır. Dil becerilerinde ortak görülen durum ise“yerel dilin etkisi”dir. Çocuklar günlük hayatlarını sınırlı bir söz varlığı ile geçirmektedir. Bu durum ise dil becerilerini de olumsuz etkilemektedir. Özellikle mecaz ifadeler, deyim ve atasözleri söz varlıklarında çok az yer bulmakta ve doğal olarak anlaşılmamaktadır. Türkçe dil bilgisi konusunda genel olarak yapılan hatalar, yerel dilin etkisinden kaynaklanmaktadır. Almanca harflerle ve Almanca dil bilgisine göre cümle kurma bunlara en bariz örnektir. Ayrıca katılımcılardan alınan verilere göre bu sıkıntıların ardındaki nedenler; Avusturya/Viyana'da ana dili ve Türkçe eğitiminin nitelikleri; aile, çevre, eğitmen ve STK'ların bu durum karşısındaki tavır ve tutumları olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the Turkish language skills, vocabulary and grammar of Turkish children living in Austria/Vienna. Phenomenology was used as a method in the research. The cases examined in the study are the Turkish language skills, vocabulary and grammar of Turkish children living in Vienna and the qualifications of Turkish teaching in Vienna. In order to determine these phenomena, the research group consists of 9 teachers who work in NGOs and teach their lessons in Turkish. Criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used in the formation of the research group.“Structured interview”was used as a data collection tool. The collected data were analyzed by content analysis, and the themes created were interpreted by descriptive analysis. According to the data obtained from the participants, the writing skill of Turkish children living in Austria/Vienna was determined as the most problematic skill in Turkish language skills. In speaking skill,“code transfer”was found the most. In addition to this, regional dialect and German accent are also common problems. It is said that children who have difficulties in listening skills generally do not understand what they are listening to. In the reading skill, children generally read slowly and spelled as if they had just started reading. The common situation in language skills is the“influence of the local language”. Children spend their daily lives with a limited vocabulary. This situation also negatively affects language skills. Especially metaphorical expressions, idioms and proverbs find little place in vocabulary and are not understood naturally. Errors in Turkish grammar in general are due to the influence of the local language. Making sentences with German letters and German grammar are the most obvious examples. However, according to the data obtained from the participants, the reasons behind these problems are; Qualifications of mother tongue and Turkish education in Austria/Vienna; attitudes and attitudes of family, environment, trainers and NGOs against this situation.