Liderlik tarzlarının ve örgütsel güvenin yenilikçi iş davranışları üzerinde etkisi: Bir alan araştırması
The impact of leadership styles and organizational trust on innovative work behaviors: An empirical study
- Tez No: 732317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan demokratik liderlik ve yönetsel liderliğin örgütsel güven ve alt boyutları (yöneticiye güven, çalışma arkadaşlarına güven ve örgüte güven) ve yenilikçi iş davranışı ve alt boyutları üzerindeki etkisini incelemektir. Bununla birlikte örgütsel güvenin ve alt boyutlarının yenilikçi iş davranışı ve alt boyutları (fikir keşfetme, fikir üretme, fikir geliştirme ve fikir uygulama) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda sonuçlara dayalı öneriler sunmaktır. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplamak için oluşturulan anket formu araştırma örnekleminde yer alan katılımcılara dağıtılmıştır. Veriler 515 katılımcıdan toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0. istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, demokratik liderliğin ve yönetsel liderliğin örgütsel güven üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları aynı zamanda demokratik liderliğin ve örgütsel güvenin yenilikçi iş davranışı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak yönetsel liderliğin, yenilikçi iş davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre uygulayıcılara, çalışanların örgütlerde yenilikçi iş için davranışlarını geliştirmeleri, astlarına karşı uygun liderlik sergilemeleri ve örgütlerde örgütsel güveni artırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of perceived democratic leadership and managerial leadership on organizational trust and its sub-dimensions (trust in supervisor, trust in co-workers and trust in organization) and innovative work behaviour and its sub-dimensions. This study also investigates the impact of organizational trust and its sub-dimensions on innovative work behaviour and its sub-dimensions (idea exploration, idea generation, idea development, and idea implementation). At the same time, it is to make suggestions based on the results. The sample of the study consists of teachers working in the Ministry of National Education throughout Turkey. The questionnaire form created for data collection was distributed to participator in the research sample. The data were collected from 515 participants. The data were analysed with SPSS 25.0. statistical software. Correlation and regression methods were used in the analyses. Results of the study showed that democratic leadership and managerial leadership have a significant and positive impact on organizational trust. The results also revealed that democratic leadership and organizational trust have a significant and positive impact on innovative work behaviour. However, it is found that the managerial leadership hasn't significant impact on innovative work behaviour. According to this result, it is recommended to practitioners that they should exhibit appropriate leadership towards to their subordinates and they should improve the organizational trust and to develop innovative work behaviour of the employees in the organizations.